Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

AKTUALNOŚCI

18-12-2004

Państwowa Komisja Akredytacyjna: polskie uczelnie kształcą nieźle

Tylko 4 proc. polskich wyższych uczelni źle uczy. Na ponad 75 proc. kierunków studenci dostają solidne wykształcenie - tak Państwowa Komisja Akredytacyjna (PKA) podsumowała kontrole, przeprowadzane w szkołach wyższych w latach 2002-2004.

UCZELNIE SZYBKO SIĘ POPRAWIAJĄ

"Zwizytowaliśmy prawie 850 miejsc. Wystawiliśmy 16 ocen wyróżniających, 630 pozytywnych, 167 warunkowych i 34 negatywne" - mówi szef PKA, Andrzej Jamiołkowski. PKA wyróżniła kształcenie na piętnastu kierunkach w szkołach państwowych (m.in. oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim i biologii na UJ), a także na jednym kierunku w uczelni niepaństwowej (na informatyce w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie).

Warunkowa zgoda na prowadzenie kierunku studiów oznacza, że w określonym przez PKA czasie szkoła musi poprawić niedociągnięcia. Inaczej zostanie jej odebrane prawo do prowadzenia kształcenia na tym kierunku.

"Trzeba przyznać, że znacząca część szkół bardzo szybko naprawia wszystkie niedociągnięcia lub, jeśli nie jest w stanie tego zrobić, sama zamyka kierunek, który został przez nas nie najlepiej oceniony" - zaznacza Jamiołkowski.

Negatywna ocena (wystawiana najczęściej z powodu braku wystarczającej liczby profesorów, niedostatecznego wyposażenia sal wykładowych lub złych programów nauczania) oznacza, że szkoła nie ma prawa naboru nowych studentów na kierunek, który oceniono negatywnie. Ci, którzy już się uczą, kontynuują jednak naukę do uzyskania dyplomu.

SKONTROLOWANO JUŻ POŁOWĘ KIERUNKÓW

"Skontrolowaliśmy już połowę kierunków na wszystkich uczelniach. Za nasz największy sukces mogę uznać to, że uczelnie starają się poprawiać swoje usługi, między innymi dlatego, że boją się naszej kontroli" - uważa Jamiołkowski.

Państwowa Komisja Akredytacyjna działa od 2002 r. Zajmuje się sprawdzaniem jakości kształcenia na poszczególnych kierunkach studiów. Ocenia ona jakość kształcenia biorąc pod uwagę nie tylko osiągnięcia studentów, ale także organizację uczelni, kadrę, stan budynków, laboratoriów. Kontroluje zarówno szkoły prywatne, jak i państwowe.

PKA zajmuje się także wydawaniem opinii dla ministra edukacji w sprawie otwarcia lub nie nowych szkół wyższych, lub nowych wydziałów w uczelniach już działających.

Raporty PKA dotyczące ocen wystawionych poszczególnym kierunkom studiów można znaleźć na internetowej stronie: www.menis.gov.pl/pka/

W Polsce działa ok. 400 szkół wyższych prywatnych i państwowych. Studiuje na nich ok. 1,8 mln studentów. Co rok polskie uczelnie opuszcza 350 tys. absolwentów.

(PAP)

UPDATE command denied to user 'lgrantstudia'@'10.21.20.18' for table 'studiuj_articles'
 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone