Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

AKTUALNOŚCI

23-01-2005

Domy Studenckie przechodzą do lamusa?

Popularny Dom Studencki nr 3 w Katowicach Ligocie, przez który przewinęły się tysiące osób zostanie zlikwidowany. Wraz z nim zniknie słynny „Straszny Dwór", w którym przez lata odbywały się studenckie imprezy. A wszystko z powodu małego zainteresowania młodzieży akademikami - pisze "Dziennik Zachodni".

Z AKADEMIKA DO WYNAJĘTEGO MIESZKANIA

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym sprawiła, że Domy Studenckie przestały być dotowane. Aby móc dalej je utrzymywać uczelnie musiały podnieść cenę, ale standard pozostał ten sam.

Studentom niezbyt taki układ odpowiada. lawinowo migrują do prywatnych, wynajmowanych mieszkań, najczęściej w małej grupie, po 2-3 osoby. "Za wynajęcie M-3 w centrum Gliwic płacimy 800 zł. Dzielimy to na trzy osoby. Opłaca się, poza tym mamy spokój" – mówi Kasia Wrońska, studentka Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

KAMPUS NA MIEJSCU KOSZAR

Ta tendencja nie dziwi Mirosławy Wielopolskiej, rzeczniczki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. – "Akademik rzeczywiście stał się droższy, odkąd obcięto dotację cena waha się w granicach 280- 370 zł miesięcznie, w zależności od miasta. Najdrożej jest w Katowicach, taniej w Sosnowcu i Cieszynie. W rezultacie w akademikach Uniwersytetu Śląskiego na 3 tys. miejsc jest aż 1 tys. wolnych" - mówi.

Przyszłość to kampusy - z bazą hotelową, kinami, salami wykładowymi i rzecz jasna: zapleczem socjalnym. Jeszcze w tym roku zostanie oddany do użytku kampus Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie, który powstaje na miejscu byłych koszar.

Budowany jest m.in. ze środków własnych uczelni, funduszu PHARE i miasta. Będzie tam kilka wydziałów: matematyka, fizyka, biologia i ochrona środowiska, do tego Wyższa Szkoła Zarządzania i Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, hotel, sale gimnastyczne.

Podobny kampus ma powstać w Sosnowcu, w miejscu starego szpitala dziecięcego. Zostaną tam przeniesione wydziały filologiczne.

(PAP)

UPDATE command denied to user 'lgrantstudia'@'10.21.20.18' for table 'studiuj_articles'
 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone