Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

AKTUALNOŚCI

23-01-2005

Nowi członkowie Komisji Akredytacyjnej skontrolują uczelnie

Minister edukacji wręczył nominacje 70 nowym członkom Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Szefem PKA po raz drugi został prof. Andrzej Jamiołkowski. "W pierwszej kadencji przyjrzeliśmy się, jak pracuje połowa polskich uczelni, teraz zajmiemy się resztą" - zapowiada Jamiołkowski.

CORAZ LEPSZE WARUNKI KSZTAŁCENIA

Państwowa Komisja Akredytacyjna działa od 2002 r. Zajmuje się sprawdzaniem jakości kształcenia na poszczególnych kierunkach studiów. Kontroluje zarówno szkoły prywatne, jak i państwowe. Jakość kształcenia ocenia biorąc pod uwagę nie tylko osiągnięcia studentów, ale także organizację uczelni, kadrę, stan budynków, laboratoriów.

"Przez dwa lata swojej działalności komisja zrobiła bardzo wiele dla poprawy jakości na polskich uczelniach. Szkoły starają się, by swoim studentom oferować coraz lepsze warunki kształcenia" - mówi minister edukacji Mirosław Sawicki.

W pierwszej kadencji (od 2002 do 2004 r.) PKA zwizytowała ponad połowę kierunków w polskich wyższych uczelniach. Z kontroli wynika, że 75 proc. uczy dobrze. W 20 proc. przypadków komisja miała jakieś zarzuty i wydała warunkową zgodę na prowadzenie danego kierunku studiów (warunkowa zgoda oznacza, że w określonym przez PKA czasie szkoła musi poprawić niedociągnięcia, inaczej zostanie jej odebrane prawo do prowadzenie kształcenia na tym kierunku).

JEDNA SZKOŁA ZAMKNIĘTA

W przypadku 30 jednostek wydała negatywną ocenę jakości kształcenia. Negatywna ocena oznacza, że szkoła nie ma prawa naboru nowych studentów na kierunek, który oceniono negatywnie. Ci którzy już się uczą, kontynuują naukę do uzyskania dyplomu. Jako jedyna zamknięta została Wyższa Praska Szkoła Biznesu, a w kilku zawieszono kształcenie.

Raporty PKA dotyczące ocen wystawionych poszczególnym kierunkom studiów można znaleźć na internetowej stronie: www.menis.gov.pl/pka/

PKA zajmuje się także wydawaniem opinii dla ministra edukacji w sprawie otwarcia lub nie nowych szkół wyższych, lub nowych wydziałów w uczelniach już działających.

W Polsce działa ok. 400 szkół wyższych prywatnych i państwowych. Studiuje na nich ok. 1,8 mln studentów. Co rok polskie uczelnie opuszcza 350 tys. absolwentów.

(PAP)

UPDATE command denied to user 'lgrantstudia'@'10.21.20.18' for table 'studiuj_articles'
 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone