Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

CHARAKTERYSTYKA KIERUNKÓW

Ekonomia

Anna Woźniczka

Ekonomia już od dłuższego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością, choć z pewnością nie dorównuje pod tym względem np. marketingowi. W poprzednich latach na jedno miejsce na tym kierunku ubiegało się ok.13 osób na Uniwersytecie Warszawskim, 3,6 osób na SGH i około 3 osób na AE w Poznaniu czy Katowicach.

Wydawać by się mogło, że to kierunek jedynie dla umysłów ścisłych. Przecież zewsząd słyszymy, że np. inflacja spadła do 3%, bezrobocie drastycznie wzrasta, a  PKB wynosi 300 $ na osobę. Kojarzymy więc ekonomię z cyferkami i niezrozumiałymi indeksami.

Faktem jest, że studiując na tym kierunku nie ominiemy przedmiotów typowo matematycznych, takich jak ekonometria czy statystyka, ale bez obaw - do matematyki wykładanej na politechnikach im daleko.

Tak naprawdę ekonomię zalicza się do nauk społecznych, więc humaniści także znajdą tu coś dla siebie. Studenci ekonomii zdobywają wiedzę m. in. z mikro- i makroekonomii, finansów, historii myśli ekonomicznej, prawa, zarządzania, a nawet z tak, wydawałoby się zupełnie niezwiązanych dziedzin, jak ekorozwój, psychologia czy transport. Warto w tym miejscu nadmienić, iż w zależności od uczelni przedmioty są narzucane "z góry" bądź też student, oprócz zajęć obligatoryjnych, sam może wybrać te, które go interesują.

A co czeka absolwentów tego kierunku? Cóż, możliwości ich zatrudnienia są bardzo szerokie - od małych przedsiębiorstw, poprzez międzynarodowe korporacje aż po instytucje publiczne, a więc urzędy, ministerstwa czy organizacje pozarządowe. Spora część magistrów ekonomii decyduje się pozostać na uczelni i zajmuje się pracą naukową bądź dydaktyczną. 

Tak więc jeśli chcecie poznać mechanizmy rządzące gospodarkami i zrozumieć, o czym trąbią w mediach nie wahajcie się ani chwili. Ale pamiętajcie, że duże znaczenie na studiach ekonomicznych ma odpowiednie zaplecze dydaktyczne i możliwości wykorzystania wiedzy w praktyce. Warto więc przemyśleć wybór uczelni. W przeciwnym razie studiowanie samej teorii, która czasem nijak ma się do rzeczywistości, nie przyniesie wam żadnej satysfakcji i korzyści

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone