Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

CHARAKTERYSTYKA KIERUNKÓW

Międzynarodowe Stosunki Ekonomiczne

Anna Woźniczka

W związku z procesami integracyjnymi Polski, a także otwarciem się krajowej gospodarki na handel, zagraniczny kierunek: Międzynarodowe stosunki ekonomiczne jest jak najbardziej "na czasie". Zresztą zauważają to młodzi ludzie, gdyż z każdym rokiem coraz większa ich liczba ubiega się o przyjęcie na studia tego typu.

Na niektórych uczelniach MSE stanowią odrębny kierunek, który dzieli się następnie na kilka specjalności, np. integrację europejską, gospodarkę światową, międzynarodowe prawo handlowe, czy finanse międzynarodowe. Jednak nadal w większości szkół wyższych międzynarodowe stosunki ekonomiczne funkcjonują jedynie w postaci specjalności (zwykle w zakresie kierunków ekonomicznych)

Studia oferują młodym ludziom nie tylko zdobycie wiedzy w zakresie ekonomicznych stosunków międzynarodowych, ale także zapoznanie się ze współczesną problematyką ekologiczną, polityczną oraz społeczno-kulturową. W planie studiów, prócz typowych zajęć z dziedziny ekonomii (kierunek: ekonomia opisywaliśmy nieco wcześniej) znajdują się bowiem takie przedmioty, jak międzynarodowe stosunki gospodarcze, prawo międzynarodowe, finanse międzynarodowe, korporacje, marketing międzynarodowy, organizacje gospodarcze, negocjacje, a nawet protokół dyplomatyczny. Warto wspomnieć, iż studentów tego kierunku/specjalności czeka poszerzona nauka języków obcych.

Czy przed studentami MSE drzwi do kariery stoją obecnie otworem? Cóż, możliwości pracy jest sporo, gdyż absolwenci tego kierunku mogą znaleźć zatrudnienie zarówno w przedsiębiorstwach handlujących z zagranicą, jak i w urzędach administracji państwowej i samorządowej, organizacjach gospodarczych oraz placówkach dyplomatycznych. Część z nich wybiera karierę w mediach bądź ośrodkach badawczych. Faktem jest jednak, że studiowanie MSE bez konkretnej specjalności przynosi wiedzę zbyt ogólną, która często nie wystarcza do podjęcia pracy w wymarzonym zawodzie. W rezultacie absolwenci tego kierunku, czasem mają kłopoty ze znalezieniem pracy "w zawodzie". Miejmy nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości sytuacja na krajowym i międzynarodowym rynku ulegnie zmianie na lepsze, tak by magistrowie MSE zdobyli wymarzone etaty.

A wracając do samych studiów - są one bardzo przyjemne, gdyż pozwalają na dogłębne zrozumienie problemów dotykających współczesny świat. Ale nie łudźcie się - teorii do wkucia (często zupełnie nieadekwatnej do otaczającej nas rzeczywistości) też jest dużo.

Niemniej jednak wszystkich zainteresowanych poznaniem, tego, o czym huczą ( i co czasem przemilczają) media, a jednocześnie zafascynowanych językami obcymi i podróżami, zachęcam do wybrania tego kierunku.

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone