Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

CHARAKTERYSTYKA KIERUNKÓW

Filologia polska

Agnieszka Klimczyk

To kierunek wybitnie humanistyczny.Ten, kto nie rozumie literatury, będzie miał nie lada problem, bo czytać niestety trzeba bardzo dużo. Niestety, bo nie zawsze jest to proste i przyjemne. Bardzo ważne są również problemy gramatyki języka polskiego, zagadnienia z językoznawstwa, a także szeroki kontekst kulturowy (psychologia, filozofia, wiedza o filmie i teatrze). Studenci polonistyki uczą się również  języków obcych: obok np. angielskiego poznają łacinę, a czasem też język staro-cerkiewno-słowiański. To jednocześnie  - obok gramatyki historycznej - najtrudniejsze przedmioty w ciągu 5 lat. Sen z powiek spędza też lista lektur, których na jeden egzamin jest około 150, to tego jeszcze szeregi opracowań ( na szczęście zdarza się tylko jeden tego typu egzamin w sesji!).

Jaką trzeba być osobą, co lubić, by studiować polonistykę? Najlepiej lubić czytać i umieć to robić dość szybko. Dobrze jeśli ktoś ma analityczny umysł, wybiera z tekstów najważniejsze treści, potrafi wiązać fakty, interpretować, śledzi nowości wydawnicze, a także  premiery filmowe i teatralne. Jeśli swoją przyszłość wiąże z dziennikarstwem, przyda się również tzw. "lekkie pióro" i odrobina powściągliwości w pisaniu.

Egzaminy wstępne są często dwuetapowe: pisemne i ustne. Tak jest na większości uczeni; wyjątek to Uniwersytet Opolski, Mikołaja Kopernika w Toruniu, Warszawski i Wrocławski. Część pisemna dotyczy zwykle gramatyki, znajomości środków stylistycznych i słowotwórstwa. Część ustna to sprawdzian z literatury - od średniowiecza do współczesności. Zdarza się również wyłącznie rozmowa kwalifikacyjna, tak jest np. w Rzeszowie i Szczecinie. Na Uniwersytecie Gdańskim oraz Wrocławskim zdaje się również egzamin z historii Polski.

Powszechne opinie o pracy z dyplomem magistra filologii polskiej ograniczają się do wyobrażeń o  posadzie nauczycielskiej. Taka specjalność jest na każdym wydziale filologicznym. Oprócz tego można wybrać np. komunikację społeczną na Uniwersytecie Śląskim, bibliotekoznawstwo i informacje naukową , jak na Uniwersytecie Łódzkim (na UŚ jest to samodzielny kierunek), a także regionalistykę, folklorystykę, filmoznawstwo oferowane przez Uniwersytet Opolski, a nawet logopedię na UMCS. Poza specjalnościami głównymi są jeszcze "wewnętrzne". I tak w ramach komunikacji społecznej można pisać pracę literaturoznawczą lub językoznawczą, wyboru nie ma tylko specjalność nauczycielska, której przypisana jest dydaktyka i metodyka nauczania.

Warto porządnie nauczyć się języka obcego, bo wraz z tym rosną szanse na znalezienie pracy tam, gdzie polonista może się przydać: w public reations, w reklamie, w mediach, a także w administracji publicznej.

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone