Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

CHARAKTERYSTYKA KIERUNKÓW

MISH

SM

Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne

Studia międzywydziałowe robią ostatnio niezwykłą karierę. Dają możliwość wyboru zajęć w ramach wielu wydziałów, a nawet uczelni, co jest dobre dla ludzi o szerokich horyzontach myślowych. Plan zajęć bowiem student układa samodzielnie. Niesprecyzowani mogą zmodyfikować swój tok studiów podczas ich trwania, bez konieczności zaczynania wszystkiego od zera.

Na początku roku trzeba odwiedzić wszystkie interesujące Cię wydziały i spisać zajęcia, a następnie spróbować zgrać je w czasie. Łatwo nie jest - student MISHu zazwyczaj biega między wydziałami, często nie mając nawet chwili przerwy między  wybranymi zajęciami.

Możesz wybierać wśród zajęć na wielu wydziałach (zależy od uczelni) takich jak:  Wydział Filozofii, Socjologii , Wydział Historyczny, Wydział Neofilologii , Polonistyki , Psychologii , Pedagogiczny,  Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych , Nauk Ekonomicznych, Prawa i Administracji .

Każdy student MISH wkrótce po przyjęciu na studia otrzymuje listę potencjalnych opiekunów naukowych (tutorów). Każdy student  musi wybrać swojego opiekuna naukowego. Osoba ta powinna doradzić, jaki ułożyć plan zajęć, co wziąć, z czego zrezygnować.

Na tym kierunku trzeba dużo czytać. Studenci MISHu przyznają, że pracy mają więcej niż inni, ale uczą się tego co lubią. Trzeba pamiętać, że na którymś z wydziałów student musi uzyskać tytuł magistra. Każdy wydział, skonfederowany w MISH, opracowuje tzw. minima programowe, czyli listy zajęć i egzaminów, które trzeba zaliczyć, by starać się na nim o tytuł magistra. To także musisz uwzględnić, najlepiej od pierwszego roku. Jeśli chcesz  np. pisać pracę magisterską z literatury polskiej, musisz zaplanować sporo zajęć na polonistyce.

MISH można studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim, Warszawskim, UAM w Poznaniu, Uniwersytecie Śląskim, UMK  w Toruniu, KUL.

Rekrutacja wygląda różnie. Zwykle są to egzaminy  pisemne z j. polskiego oraz czasami z historii. Celem rozmowy kwalifikacyjnej zazwyczaj jest orientacja w pozaszkolnych zainteresowaniach kandydata, dlatego jej przedmiotem może być np.: filozofia, socjologia, antropologia, psychologia, religioznawstwo, historia sztuki lub literatury obce. Problematyka tej rozmowy powinna wykraczać poza zrealizowany przez kandydata program szkolny. Egzaminy wstępne zwykle odbywają się wcześniej niż na innych kierunkach.

Studiując na kilku wydziałach, poznaje się naprawdę wielu ciekawych  ludzi. Minusem może być to, że nie poznasz ich tak dobrze jak na "zwykłych" studiach, bo w następnym semestrze  możesz już nie mieć z nimi zajęć...

Dobrze jest mieć jak najwszechstronniejsze wykształcenie - nie sposób przewidzieć, na jakich pracowników będzie zapotrzebowanie,  a studenci MISHu  mają dużą przewagę nad innymi - są przyzwyczajeni do brania losu w swoje ręce i są niezwykle samodzielni. Muszą.

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone