Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

CHARAKTERYSTYKA KIERUNKÓW

Skandynawistyka

Anna Woźniczka

Niektórzy marzą o podróżach do ciepłych krajów, fascynuje ich tamtejsza przyroda, kultura i języki. Są jednak i tacy, którzy nocami śnią o zorzach polarnych, fiordach czy nieskażonej naturze, zaczytują się w literaturze skandynawskiej, interesują się historią i kulturą krajów Północy. Dla takich właśnie osób przeznaczony jest kierunek: skandynawistyka.

Kierunek ten obejmuje naukę w takich dziedzinach, jak filologia szwedzka, norweska, duńska czy fińska. Największy wybór specjalności w tej dziedzinie oferuje Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ponadto skandynawistykę można studiować na Uniwersytecie Gdańskim, a np. język szwedzki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Studenci skandynawistyki zdobywają wiedzę z takich przedmiotów, jak np. teoria języka, wiedza o wybranym kraju, jego historia oraz literatura, gramatyka, translatoryka, lingwistyka, pedagogika, a nawet psychologia i filozofia. Na najlepszych przyszłych filologów czeka także możliwość wyjazdu na studia bądź letnie kursy do jednego z krajów nordyckich.

Studia na takim kierunku to z pewnością nie lada gratka dla pasjonatów Skandynawii. Ale uwaga - aby się na nie dostać, trzeba się nieźle napracować. Zwłaszcza, że z roku na rok kandydatów (a więc potencjalnych konkurentów) przybywa znacznie szybciej niż miejsc na uczelniach. Ponadto niektóre uczelnie przeprowadzają rekrutację na wybrane specjalności jedynie co dwa, trzy lata.

Aby zostać studentem skandynawistyki trzeba zdać egzamin z języka polskiego oraz obcego (angielskiego lub niemieckiego), a czasem także z historii. Następnie należy pomyślnie przejść przez rozmowę kwalifikacyjną, podczas której sprawdzana jest przede wszystkim wiedza z zakresu wybranego kraju skandynawskiego.

Absolwenci filologii skandynawskiej znajdują zatrudnienie zarówno w charakterze tłumaczy, jak i dyplomatów. Mając przygotowanie pedagogiczne mogą także pracować na uczelniach oraz w szkołach językowych.

Tak więc jeśli odzywa się w was dusza wikingów, nie wahajcie się ani chwili!

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone