Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

CHARAKTERYSTYKA KIERUNKÓW

Biotechnologia

SM

Biotechnologia należy do kierunków młodych, nowoczesnych i dynamicznie rozwijających się. Chyba właśnie dlatego tak wielu maturzystów decyduje się na ten kierunek, mimo, że studia są trudne. Biotechnologia łączy w sobie elementy wielu różnych dyscyplin naukowych. Dziedzina ta obejmuje zagadnienia od rolnictwa i ochrony środowiska począwszy, poprzez wszelkiego rodzaju przemysły, produkcję energii, na medycynie i ochronie zdrowia kończąc. Posługuje się metodami wielu dyscyplin przyrodniczych; biologii komórki, biologii molekularnej, biochemii, inżynierii genetycznej. Biotechnologia oferuje kilka specjalności, m.in.: biotechnologia molekularna i biokataliza, informatyka chemiczna, procesy biotechnologiczne, chemia środowiska.

Na studiach nie ominie Cię chemia analityczna i organiczna, genetyka, biochemia, enzymologia i sporo przedmiotów technicznych na których króluje matematyka. Przyjemne będą na pewno wyjazdy terenowe w ramach takich przedmiotów, jak ekologia terenowa czy fauna i flora.

Ponieważ jest to dyscyplina interdyscyplinarna, od kandydatów na studia wymaga się wiedzy z kilku dziedzin. Zwykle muszą zdać egzamin z matematyki, chemii, biologii, fizyki. Konkurencja jest duża: w zeszłym roku na Uniwersytet Śląski o miejsce walczyło 5,6 osoby, na UAM w Poznaniu - 15 , na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy-9, na UJ było ponad 13 osób na miejsce.

Absolwenci mogą szukać pracy w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym, laboratoriach naukowych i medycznych. Możliwości są szerokie, tak jak rozległa jest ta dziedzina. Po specjalności chemia środowiska można pracować w instytucjach kontrolujących stan zagrożenia środowiska naturalnego, biurach projektowania zagospodarowania terenowego itd. Obecnie jednak rynek pracy nie daje biotechnologom dużych możliwości, bowiem dziedzina ta w naszym kraju nie jest jeszcze zbyt rozwinięta, jednak przewiduje się, że wkrótce nastąpi w Polsce szybki rozwój przedsięwzięć o charakterze biotechnologicznym, a to przyniesie wiele nowych miejsc pracy. Tak więc, jeśli nie boisz się wyzwań - ten przyszłościowy kierunek czeka na Ciebie.

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone