Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

CHARAKTERYSTYKA KIERUNKÓW

Mechatronika

Anna Woźniczka

Mimo, że sam termin "mechatronika" nie jest pojęciem nowym, to o możliwościach studiowania na tym kierunku wciąż słyszy się niewiele. Wbrew pozorom mechatronika nie jest jedynie połączeniem mechaniki i elektroniki. Tak naprawdę jest to nauka multidyscyplinarna, gdyż zawiera także elementy takich dziedzin, jak informatyka, budowa maszyn, technika, optyka czy metrologia. Celem mechatroniki jest tworzenie multifunkcjonalnych i strukturalnie złożonych produktów, działających inteligentnie w zmieniającym się otoczeniu i łatwych w obsłudze. Brzmi zawile? Cóż, kierunek ten do prostych z pewnością nie należy, ale dla pasjonatów matematyki, fizyki i techniki jest wspaniałą możliwością rozwoju, poszerzenia swoich horyzontów i znalezienia ciekawej pracy w przyszłości.

Szkoły wyższe oferujące studia w tej dziedzinie to między innymi politechniki w Białymstoku, Łodzi, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, a także AGH w Krakowie. Na niektórych uczelniach mechatronika jest jedynie jedną ze specjalności, najczęściej na kierunku automatyka i robotyka. Czasem jednak, jak np. w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie mechatronika stanowi osobny kierunek, a specjalizować można się tam nawet w, uwaga! konstrukcji i technologii broni lufowej.

Aby zostać studentem mechatroniki należy zdać egzaminy z matematyki i fizyki. Często duże znaczenie mają również oceny na świadectwie maturalnym. Tok nauczania obejmuje takie przedmioty, jak matematyka, fizyka, użytkowanie komputerów, teoria maszyn i mechanizmów, robotyka, metrologia czy dynamika układów fizycznych.

Absolwentów mechatroniki cechuje bardzo wszechstronne wykształcenie. Podczas studiów rozwijają oni umiejętność systemowego myślenia, łączenia abstrakcji i konkretów, formułowania i rozwiązywania problemów. Dlatego też przyszli inżynierowie (bądź magistrzy) mechatroniki są bardzo poszukiwani na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Znajdują oni zatrudnienie w wielu dziedzinach przemysłu - produkcyjno-konstrukcyjnej, technologicznej czy badawczo-rozwojowej. Obejmują kierownicze stanowiska w przedsiębiorstwach zajmujących się np. aparaturą medyczną czy urządzeniami automatyki samochodowej.

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone