Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

CHARAKTERYSTYKA KIERUNKÓW

Oceanografia

Oceanografia jest kierunkiem idealnym dla tych, którzy interesują się biologią organizmów morskich, geologią morza, ochroną środowiska morskiego. Jest to kierunek, który łączy w sobie elementy różnych dziedzin nauki: zarówno ścisłych (takich jak matematyka i fizyka), jak i biologicznych. Studia oceanograficzne mają charakter indywidualny. Przedmioty, które należy zaliczyć, dzielą się na obowiązkowe i nadobowiązkowe (do wyboru). Przedmioty obowiązkowe, które muszą być zaliczone przez każdego studenta to: język obcy, przedmioty humanistyczne (do wyboru: etyka, filozofia, ekonomia, prawo etc.), zastosowanie komputerów w oceanografii, biologia ogólna, chemia ogólna, geologia ogólna, podstawy matematyki z algebrą liniową, wstęp do fizyki, metody statystyczne w oceanografii, geologia morza, hydrobiologia, hydrochemia, podstawy fizyki morza, oceanografia biologiczna, oceanografia fizyczna, oceanografia chemiczna, ekologia ogólna.

Będąc już na studiach, możemy wybierać wśród kilku specjalności. Najczęściej są to:

·Oceanografia biologiczna - zajmuje się fauną i florą zamieszkującą morza i oceany. Bada się tutaj zarówno mikroskopijny plankton, jak i 30 - metrowe wieloryby.

·Oceanografia fizyczna - zajmuje się badaniem takich czynników, jak temperatura, prądy, penetracja światła, oddziaływanie wiatru, pływy. Na tej specjalizacji podstawą jest bardzo dobra znajomość matematyki i fizyki.

·Oceanografia chemiczna - zajmuje się badaniem procesów chemicznych, jakie zachodzą w wodzie morskiej. Dziedzina ta bada także procesy, które zachodzą w warstwie przypowierzchniowej oraz na styku morza i dna lub brzegu.

·Geologia morza - bada osady zalegające w morzu oraz w jego bezpośredniej bliskości. Zajmuje się również obszarami, gdzie morze istniało w geologicznej przeszłości.

Na oceanografię, w zależności od wybranej specjalizacji oraz od uczelni, zdajemy następujące przedmioty: biologię, chemię, fizykę, matematykę, język obcy, czasem obowiązuje także konkurs świadectw.

Absolwenci oceanografii mogą podjąć pracę przede wszystkim w instytutach naukowo - badawczych, zajmujących się problematyką morską, w instytucjach zajmujących się ochroną środowiska morskiego i strefy przybrzeżnej morza. Zatrudnienie znajdą również w różnorodnych urzędach administracji rządowej i samorządowej. Po studiach oceanograficznych można starać się także o pracę za granicą w morskich instytutach badawczych, gdyż Polacy mają tam opinię wykwalifikowanych oceanografów.

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone