Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

CHARAKTERYSTYKA KIERUNKÓW

Dziennikarstwo

AS,SM

Studia dziennikarskie od wielu lat są niezwykle popularne. Dziennikarstwo głównie kojarzy się z językiem polskim i ciągłym pisaniem. Słusznie, ale nie można zapomnieć o tym, że studenci zdobywają wiedzę również z zakresu socjologii, kulturoznawstwa, filologii polskiej czy politologii, więc, jeżeli lubicie pisać, nie nudzi was historia i interesujecie się zagadnieniami kulturalnymi, to studia nie będą dla Was zmarnowanym czasem.

Dziennikarstwo można studiować zarówno na uczelniach państwowych, jak i na prywatnych. Program przedmiotów na uczelniach jest dość zbliżony, podobnie jak forma egzaminów wstępnych. Istnieje baza podstawowych przedmiotów oraz ćwiczeń, które realizują materiał z zakresu m.in. językoznawstwa, teorii komunikacji, socjologii, kultury, polityki, public relations, reklamy i nauki języków obcych. Nie są to studia wybitnie trudne, wymagające pochłania materiałów na pamięć. Nauka koncentruje się wokół czytania książek,  przygotowywania prasówek, pisania tekstów itd. Zmorą większości studentów jest logika i prawo mediów. Uczelnie również organizują kongresy, na które zapraszają profesjonalnych dziennikarzy, znanych ze świata mediów.

Aby dostać się na dziennikarstwo na uniwersytecie, nie wystarczy wertowanie podręczników szkolnych. Tu potrzebna jest duża wiedza o świecie kultury, mediów i polityki. Kandydat na dziennikarza powinien bardzo dużo czytać (obowiązkowo prasę - zarówno dzienniki jak i tygodniki polityczno- społeczne), orientować się w sytuacji politycznej i gospodarczej kraju (np. wiedzieć kto jest ministrem gospodarki, kto był nim kiedyś), znać przedstawicieli kultury, redaktorów naczelnych większych gazet, nazwy wydawnictw, interesować się polityką zagraniczną itd. Mówi się, że naukę do egzaminu trzeba zacząć dużo wcześniej niż w czwartej klasie - ogarnięcie całej wiedzy w ostatniej chwili jest raczej niemożliwe. Tym bardziej, że konkurencja jest duża - w zeszłym roku na UMCS było dziesięć osób na miejsce, na Uniwersytecie Wrocławskim aż szesnaście.

Sytuacja na rynku pracy jest jaka jest, dlatego świeżo upieczony absolwent dziennikarstwa, bez doświadczenia zawodowego, nie może liczyć na  entuzjastyczne powitanie ze strony potencjalnych pracodawców. Studenci powinni jak najwcześniej starać się o praktyki i wszelkie inne formy zdobywania doświadczenia. Na szczęście rynek wydawnictw, czasopism i gazet codziennych potrzebuje wielu młodych ludzi do pomocy i bynajmniej nie chodzi tutaj o staż w parzeniu herbaty. Naprawdę wystarczą chęci, aby już po I semestrze zacząć praktykę w redakcji dziennika, który wasza rodzina czyta przed pójściem do pracy. Jak wiadomo, wszystko zależy od inicjatywy studenta.

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych pytań z testu faktograficznego na dziennikarstwo na UW:

(za: Cogito)

1.Minister spraw zagranicznych Rosji to ...

2.Minister zdrowia w styczniu 2003 to...

3.Zastępca Gierka...

4.Jakie państwa weszły do NATO w 1999

5.Data rozpoczęcia wojny z Irakiem....

6.Muzykę do "Pana Tadeusza" skomponował...

7.Organ ustawodawczy UE to..

8.Ile trwa kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich

9.Redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność"

10.Najstarszy teatr w Polsce

11.Przewodniczący NSZZ Solidarność

12.Za scenariusz do "Pianisty" Oscara otrzymał...

13.Pierwszy przewodniczący KRRiTV

14.Stolica Związku Australijskiego

15.Przewodniczący ZASP to...

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone