Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

CHARAKTERYSTYKA KIERUNKÓW

Japonistyka

Katarzyna Stempniewicz

Fascynuje Cię bogata kultura Wschodu, pasjonuje jego literatura i sztuka? Posiadasz pewne zdolności plastyczne, a przede wszystkim jesteś prawdziwym humanistą? Może zaczniesz studiować japonistykę?

Na liście ośrodków, które proponują podjęcie studiów na kierunku japonistyka znajdują się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski. Liczba kandydatów, przyjęć i specyfika egzaminów wstępnych różnią się trochę na każdej uczelni

Podstawą jest znajomość języka obcego - na Uniwersytetach Warszawskim i Jagiellońskim sprawdzana jest ogólna wiedza z języka angielskiego. W Poznaniu wybór języka należy do kandydata, a komisja kładzie nacisk raczej na zdolność komunikowania się, niż na znajomość reguł gramatycznych. Kolejny etap to rozmowa kierunkowa- na Uniwersytecie Jagiellońskim w jej zakres wchodzi znajomość gramatyki języka polskiego. Należy być przygotowanym na pytania dotyczące ogólnej wiedzy na temat regionu a także wykazać się podstawową znajomością geografii, kultury, historii i literatury danego obszaru. Równie ważna jest motywacja kandydata, determinacja do podjęcia studiów na tym właśnie kierunku. Warto pomyśleć nad tym wcześniej, tak aby przed komisją nie ograniczyć się do lakonicznego uzasadnienia typu " bo to mnie interesuje."

Walka o indeks jest trudna, a konkurencja rośnie z roku na rok.  W  2002 roku o jedno miejsce na Uniwersytecie Jagiellońskim starało się 12 osób, na Uniwersytecie A. Mickiewicza - 10.

Japonistyka to nie tylko pasjonująca przygoda, ale przede wszystkim ciężka, żmudna praca przez cały okres trwania studiów. Podstawowy przedmiot ta nauka pisma japońskiego. Wymaga ona ogromnej cierpliwości, systematyczności oraz zdolności plastycznych i manualnych. Inne przedmioty to przede wszystkim: historia Japonii, językoznawstwo, historia literatury i kultury japońskiej,  lektura tekstów japońskich i translatoryka. Studenci poznają też inne języki- obowiązkowo jeden z grupy indoeuropejskich, a także z grypy języków orientalnych (tu do wyboru chiński, hindi, koreański, mongolski i tamilski.)

Od początku warto dbać o wysoką średnią- na najlepszych czeka stypendium w Japonii.

Absolwent japonistyki ma dość szerokie perspektywy zawodowe. Znajduje zatrudnienie jako tłumacz lub poświęca się pracy naukowo- badawczej na uczelni. Jako specjalista z dziedzin  literatury, filozofii, kultury, sztuki oraz polityki Wschodu może pracować w placówkach kulturalnych i dyplomatycznych.

 

 

 

 

 

 

 

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone