Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

CHARAKTERYSTYKA KIERUNKÓW

Architektura, Architektura Wnętrz i Architektura Krajobrazu.

Anna Siry

Architekt należy do grona zawodów, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Ale trzeba pamiętać, iż tylko zamiłowanie do projektowania pozwoli wspominać te studia z radością…

Architektura

Przyszli studenci architektury powinni nie tylko posiadać zmysł rzemieślnika, ale przede wszystkim artysty. Każdego roku o 1 miejsce na uczelniach technicznych ubiega się około 6-8 kandydatów. Konkurencja jest duża, bowiem każdy z kandydatów zdaje sobie sprawę, iż tylko po obronieniu dyplomów będzie mógł rozpocząć karierę zawodową. Dotyczy to oczywiście studentów, którzy oprócz zakuwania po nocach, znaleźli również czas na praktyki, które mają decydujący wpływ na rozwój młodego architekta.

Tak, więc po studiach, architekci powinni znaleźć pracę w biurach projektowych, deweloperskich, urzędach administracji, czasopismach branżowych oraz w firmach, które specjalizują się w designowaniu wszystkiego, co cieszy oko ludzkie. Zarobki początkującego architekta nie są kosmiczne, można by je ująć w wyraziste słowo - skromne. Ale taka kolej rzeczy nikogo już nie dziwi, bowiem najpierw trzeba podszkolić się pod okiem mistrza, by następnie móc bez żadnych przeszkód otworzyć własne, profesjonalne biuro projektów.

Niestety, aby zostać studentem architektury nie wystarczą same zdolności plastyczne. Maturzyści muszą wykazać się ogromną - czytajcie podstawową wiedzą na temat historii architektury, sztuki, kultury, krótko mówiąc - wszystkiego, co jest związane z tym kierunkiem. Na niektórych uczelniach technicznych na egzaminach zdaje się dodatkowo język obcy, czasem matematykę. Nie jest mitem fakt, iż uczelnie techniczne zwracają uwagę na stopień z tego przedmiotu na świadectwie maturalnym i często dyskwalifikują kandydata za ocenę dostateczną. Jednak egzamin wstępny składa się przede wszystkim z zadań praktycznych. Toteż dla osoby, która cechuje się dobrą kreską i wyobraźnią przestrzenną owe zadania nie powinny sprawić większego problemu.

Zdecydowanie architektura zaliczana jest do trudnych kierunków. Oprócz biegania z wielką, czarną teczką przyszli studenci powinni nastawić się również na zajęcia z konstrukcji, mechaniki, fizyki budowli, instalacji, geometrii wykreślanej oraz siatki przedmiotów humanistycznych. Niestety, osoby, które mają problemy z przedmiotami ścisłymi powinny zdecydowanie zastanowić się nad studiowaniem architektury i urbanistyki. Co z tego, że ktoś projektuje ładne domki, skoro wyleci na pierwszej sesji?

Architektura Wnętrz

Alternatywą dla takich nieszczęśliwców może być architektura wnętrz.. Są to idealne studia dla osób, którym o wiele lepiej wychodzi projektowanie od liczenia wytrzymałości marmurowych stropów. Egzaminy na ten kierunek również nie należą do łatwych, składają się z kilku praktycznych części m.in. z rysunku martwej natury, pejzażu, zaprojektowania kompozycji na podstawie czytanego tekstu itd. Na każdym kroku sprawdzane są predyspozycje do tego zawodu. Jednak studenci architektury wnętrz nie narzekają na swój kierunek. Zastanawiacie się może, dlaczego? Otóż, zdają sobie sprawę z tego, iż dostanie się na owe studia graniczy z cudem - limit miejsc plasuje się w przedziale 15- 20 osób na miejsce! Studiować można również w szkołach prywatnych, gdzie rekrutacja przebiega podobnie, jak w przypadku szkół państwowych. Poziom kształcenia nie odbiega od programu akademii sztuk pięknych. Na szczęśliwców czekają zajęcia z grafiki, projektowania architektonicznego, fotografii, malarstwa, kultury, estetyki itd. Po zdobyciu licencjata, bądź magistra studenci zdobywają specjalizację w projektowaniu: mebli; wystaw; form przemysłowych lub po prostu architektury wnętrz.. Polskiemu rynkowi nadal brakuje specjalistów w tej dziedzinie, bowiem dopiero od kilku lat Polacy zaczęli odczuwać potrzebę posiadania "ładnego" i funkcjonalnego mieszkania.Architektura KrajobrazuMniej popularnym, ale również interesującym kierunkiem jest architektura krajobrazu, którą można studiować głównie na uczelniach rolniczych i prywatnych. Każdego roku o jedno miejsce walczą 3, 4 osoby, a egzaminy wyglądają podobnie, jak w przypadku pozostałych architektur.

Program zajęć również nie należy do najprostszych. Studenci obok przedmiotów związanych z historią sztuki, materiałoznawstwem, projektowaniem ogrodów muszą także poznać tajniki urządzania i pielęgnowania roślin, gleboznawstwa, ekologii i inżynierii środowiska.

Z roku na rok perspektywa kariery zawodowej jest coraz większa w Polsce. Jednak magistrowie zdają sobie sprawę, iż ze specjalizacją np. europejskich ogrodów łatwiej będzie im znaleźć pracę za granicą.

Podpowiadamy, że architekturę krajobrazu można studiować na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie; Akademii Rolniczej w Szczecinie; w Wyższej Szkole Zawodowej Administracji Publicznej w Sulechowie i w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

  

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone