Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

CHARAKTERYSTYKA KIERUNKÓW

Logopedia

Katarzyna Stempniewicz

Logopedia staje się kierunkiem coraz bardziej popularnym a zapotrzebowanie na logopedów rośnie z roku na rok. Idealny kandydat powinien jednak posiadać pewne specyficzne cechy charakteru niezbędne w tej pracy. Na studiach logopedycznych świetnie będą się czuli Ci, którzy lubią dzieci, łatwo nawiązują z nimi kontakt, są kreatywni, obowiązkowi a przede wszystkim cierpliwi. Powinni także interesować się psychologią, gdyż problemy pacjentów poradni logopedycznych często mają podłoże emocjonalne. 

Logopedię można studiować w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy (cykl dzienny magisterski), na Uniwersytecie Gdańskim (cykl dzienny licencjacki) oraz na Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Również Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Kielcach i filia w Piotrkowie Trybunalskim proponuje kształcenie na specjalizacji: Zintegrowana Edukacja Wczesnoszkolna i Przedszkolna z Podstawami Logopedii (cykl magisterski dzienny, zaoczny). Egzaminy wstępne wyglądają podobnie na wszystkich uczelniach i przeprowadzane są w formie ustnej. Sprawdzana jest wiedza kandydata z języka polskiego oraz jego predyspozycje do wykonywania zawodu: poprawność wymowy a także wyczucie rytmu i słuch muzyczny. Trochę inaczej jest na Uniwersytecie Gdańskim gdzie oprócz sprawdzianu z wymowy obowiązuje również konkurs świadectw z języka polskiego, historii, matematyki, biologii i języka obcego. W Piotrkowie Trybunalskim kandydaci muszą także zdać pisemny i ustny egzamin z literatury polskiej i powszechnej (w przypadku mniejszej lub równej ilości kandydatów przyjęcia odbywają się bez egzaminów).

Osoby z wadami wymowy, zgryzu, sepleniące  lub mające problemy z dykcją nie mają niestety żadnych szans i są automatycznie dyskwalifikowani. Limit przyjęć w roku 2004/2005 na Uniwersytecie Gdańskim to 35 osób.Studia na logopedii to przede wszystkim zajęcia praktyczne w przedszkolach i szkołach specjalnych.

Przy pomocy specjalistycznych ćwiczeń studenci uczą dzieci wymawiać trudne wyrazy.

Perspektyw pracy dla absolwentów logopedii nie brakuje. Mogą oni pracować w przedszkolach, szkołach specjalnych, placówkach dla dzieci niesłyszących i głuchych czy poradniach przyszkolnych. Dla tych posiadających zmysł biznesowy idealnym rozwiązaniem jest otworzenie własnego gabinetu logopedycznego.

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone