Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

CHARAKTERYSTYKA KIERUNKÓW

Technologia żywności

Anna Woźniczka

Studia na kierunku Technologia żywności mają charakter techniczno-przyrodniczy. Z pewnością więc przypadną do gustu miłośnikom chemii, fizyki i biologii jednocześnie. Mogą oni wybierać spośród takich specjalności, jak np. żywienie człowieka i nauki konsumenckie, biotechnologia żywności, dietetyka, zarządzanie technologią żywności, a nawet technologia mięsa, fermentacji czy warzyw i owoców.

Kierunek ten stopniowo zyskuje na popularności. Zainteresowani mogą skorzystać z oferty m. in. SGGW w Warszawie, Akademii Rolniczych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu czy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przykładowo w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 2001 roku na Wydziale Technologii Żywności kandydowało 4,1 osób na 1 miejsce, a na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji - 2,5 osób na miejsce. W 2003 roku ta liczba zwiększyła się kolejno do 4,6 i 3,2 osób.

Studia zazwyczaj odbywają się w trybie dwustopniowym. Najpierw studenci kończą 3,5 bądź 4-letnie studia inżynierskie. Następnie mogą kontynuować naukę na rocznych lub półtorarocznych uzupełniających studiach magisterskich, po których uzyskują tytuł magistra inżyniera.

Ścieżka dydaktyczna obejmuje początkowo przede wszystkim przedmioty ogólne -  matematykę, chemię ogólną, fizykę z elementami biofizyki, informatykę, ekonomię oraz kierunkowe zawodowe, takie jak chemia żywności, ekologia i ochrona środowiska, biochemia, mikrobiologia żywności, metody analizy żywności, gospodarka wodna i energetyczna. Później, najczęściej na trzecim roku, przedmioty różnicują się w zależności od wybranej specjalności. W toku nauczania studenci odbywają też obowiązkowe praktyki w interesujących przedsiębiorstwach i instytutach krajowych oraz agranicznych.

Podstawowym sposobem rekrutacji na kierunek Technologia żywności jest konkurs świadectw dojrzałości. Pod uwagę brane są oceny najczęściej z dwóch lub trzech wybranych przedmiotów spośród biologii, ochrony środowiska, fizyki, chemii, podstaw technologii i towaroznawstwa oraz matematyki. Istotny jest także stopień z języka obcego. Czasem dodatkowym kryterium jest pozytywne przejście przez rozmowę kwalifikacyjną i/lub test z języka.

Absolwenci kierunku posiadają bogatą wiedzę z zakresu oceny jakości produktów spożywczych oraz mikrobiologii i biotechnologii żywności, organizacji i zarządzania, marketingu i żywienia człowieka. Studia przygotowują technologów i analityków przemysłu spożywczego, fermentacyjnego oraz gastronomii i służb sanitarnych, a także placówek profilaktyczno-zdrowotnych oraz naukowo-badawczych. Ponadto absolwenci studiów dziennych mogą ubiegać się o tytuł zawodowy inżyniera europejskiego w międzynarodowej organizacji FEANI.

 

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone