Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

CHARAKTERYSTYKA KIERUNKÓW

Etnologia

Katarzyna Stempniewicz

Nauki etnologiczne to ściśle humanistyczne dyscypliny, idealne dla osób, które interesuje szeroko pojmowana problematyka etniczna i kulturowa oraz tych, które doskonale odnajdują się w kontaktach z innymi ludźmi i odmiennymi kulturami. Etnologia to przede wszystkim porównawcza nauka o kulturach świata, zajmuje się także człowiekiem jako istotą społeczną i kulturową. Dzisiejsza etnologia analizuje mechanizmy funkcjonowania kultury, również masowej i popularnej, bada ruchy etniczne, nacjonalistyczne, religijne oraz procesy globalizacji kultury.

Studia etnologiczne prowadzone są zazwyczaj na Wydziałach Historycznych. Uczelnie, na których istnieje możliwość podjęcia nauki na tym kierunku to: Uniwersytet Śląski w Katowicach (filia w Cieszynie), Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Wrocławski.

Egzaminy wstępne wyglądają różnie na poszczególnych uczelniach. W Cieszynie kandydaci zdają pisemny i ustny egzamin z geografii lub historii. W Krakowie postępowanie kwalifikacyjne to egzamin testowy, składający się z dwóch części: część pierwsza obejmuje zakres wiedzy z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, natomiast część druga polega na udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu, który zostanie przedstawiony w czasie egzaminu. W Łodzi i Toruniu egzamin ma formę ustną do wyboru  - z historii lub języka polskiego (w Łodzi dodatkowo test pisemny z języka obcego). Również w Warszawie kandydaci zdają historię i język obcy- tutaj wiedza z obydwu przedmiotów sprawdzana jest w formie pisemnej.  W Poznaniu i Wrocławiu egzamin ma formę testu pisemnego z historii, wiedzy o społeczeństwie i geografii.

Program studiów jest skonstruowany tak, aby umożliwić studentom zdobycie szerokiej wiedzy o kulturach, folklorze. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu istnieje blok przedmiotów kanonowych, których zaliczenie jest obowiązkiem każdego studenta. W skład "kanonu" wchodzą: wstęp do etnologii, technika i metodologia badań etnologicznych, historia kultury i filozofii, etnografia Polski, Europy i społeczeństw pozaeuropejskich, folklor taneczny i słowny, historia myśli etnologicznej, teoria kultury, muzealnictwo, lektorat języka obcego. Podobnie jest na Uniwersytecie Warszawskim - przedmioty obowiązkowe dla każdego studenta podzielone są na trzy grupy: grupa kształcenia ogólnego (historia filozofii i filozofia kultury, podstawy nauki o języku, metodologia nauk społecznych z elementami logiki, elementy historii i prahistorii, lektorat języka obcego), grupa przedmiotów podstawowych (wstęp do etnologii, historia etnologii, metodyka badań etnograficznych, etnografia Polski, Europy i poszczególnych kontynentów,  problemy etniczne, praktyki terenowe) grupa przedmiotów kierunkowych (etnografia poszczególnych obszarów kulturowych świata, folklorystyka i sztuka ludowa).

Limit przyjęć na wszystkich uczelniach to średnio 40 osób na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wrocławskim, 50 na Warszawskim.

Studia etnologiczne uczą rozumienia, tolerancji dla odmiennych kultur, przygotowując tym samym do prowadzenia prac w różnych środowiskach. Na absolwentów czekają miejsca pracy w instytucjach kulturalnych, oświatowych, turystycznych i naukowych. Ponadto znajdują oni zatrudnienie wszędzie tam, gdzie prowadzone są badania opinii społecznej i gdzie niezbędna jest umiejętność łatwego komunikowania się z ludźmi, szczególnie tymi z innych obszarów kulturowych.

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone