Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

CHARAKTERYSTYKA KIERUNKÓW

Farmacja

Katarzyna Stempniewicz

Studia na Wydziale Farmacji przeznaczone są dla osób interesujących się naukami przyrodniczymi, szczególnie biologią i chemią. Kandydaci powinni również odznaczać się dużą dokładnością i precyzją w wykonywaniu powierzonych im zadań.

Farmację najlepiej studiować na Akademiach Medycznych, gdyż zapewniają one najrzetelniejsze przygotowanie do wykonywania zawodu. Program studiów wygląda podobnie na wszystkich uczelniach. Pierwsze dwa lata obejmują kształcenie z przedmiotów podstawowych (chemia nieorganiczna, organiczna i analityczna, chemia fizyczna, botanika, fizjologia i anatomia człowieka, biochemia ogólna, informatyka i elementy matematyki wyższej). Następnie następuje podział na wybrane specjalizacje.

Inaczej jest na Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie wspólne dla wszystkich studentów kształcenie z przedmiotów podstawowych trwa trzy lata. Dopiero na czwartym roku następuje wybór specjalizacji. Studenci mają do wyboru: analitykę farmaceutyczną  (tutaj m.in. farmacja stosowana, fizykochemiczne metody analityczne, farmakodynamika, toksykologia, medycyna ratunkowa i katastrof, chemiczna i biologiczna analiza leku, biochemia kliniczna, podstawy reanimacji) oraz farmację apteczną (bromatologia, farmakodynamika, synteza i technologia środków leczniczych, toksykologia, medycyna ratunkowa i katastrof, biochemia kliniczna, podstawy reanimacji).

W Łodzi studenci dokonują wyboru po drugim roku decydując się na jedną spośród czterech specjalizacji: analityka farmaceutyczna i środowiskowa, farmacja apteczna, farmacja kliniczna technologia środków leczniczych i kosmetycznych.

Egzamin kwalifikacyjny na Wydziały Farmaceutyczne jest egzaminem ogólnopolskim, którego termin wyznaczony został na 2 lipca 2004. W jego skład wchodzić będzie 120 pytań testowych, po 60 z biologii i chemii. Zakres egzaminu obejmuje materiał nauczania liceum ogólnokształcącego o profilu biologiczno- chemicznym.

Limit miejsc na niektórych uczelniach został już w przybliżeniu ustalony (AM w Warszawie- 150, we Wrocławiu- 110) na pozostałych zostanie on dokładnie określony przez Ministra Zdrowia.

Osoby z dyplomem Wydziału Farmaceutycznego mają wiele możliwości rozwoju zawodowego. Większość znajduje zatrudnienie w aptekach, zarówno otwartych jak i szpitalnych. Obecnie na rynku powstaje coraz większa liczba aptek, co automatycznie zmniejsza szanse na znalezienie tego rodzaju pracy. Alternatywą może być na przykład stanowisko przedstawiciela medycznego lub farmaceutycznego. Osoba taka odpowiedzialna jest za promocję i sprzedaż farmaceutyków swojej firmy w danym regionie. Do podstawowych zadań należą spotkania z lekarzami i nakłanianie ich do nawiązania współpracy. Przedstawiciel medyczny musi zatem charakteryzować się łatwością nawiązywania kontaktów, być komunikatywny i wzbudzać zaufanie.  Powinien również być odporny na stres gdyż  zarówno zarobki jak i utrzymanie się w zawodzie zależą od osiągniętych wyników sprzedaży. Jest jednak o co walczyć: służbowy telefon, samochód i dość wysoka pensja to realna perspektywa dla najlepszych. Absolwenci mogą również znaleźć pracę przy produkcji leków. Ci z niewielkim doświadczeniem  mają szansę na zajęcie stanowiska średniego szczebla i nadzorowanie procesu bezpośredniego wytwarzania leków. Na osoby bardziej doświadczone czekają zadania bardziej kreatywne związane z wymyślaniem, testowaniem i wdrażaniem nowych receptur.

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone