Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

CHARAKTERYSTYKA KIERUNKÓW

Charakteryzacja

Anna Woźniczka

Od jakiegoś czasu w Polsce powstają prywatne szkoły kształcące profesjonalnych charakteryzatorów. Niektóre zdążyły już zyskać międzynarodowy rozgłos. Większość z nich znajduje się w Warszawie.

Szkoły charakteryzacji mają zazwyczaj formę studium i oferują naukę w systemie rocznym bądź dwuletnim. Jednak w związku z rosnącym zainteresowaniem ze strony młodych ludzi i poszerzaniem bazy dydaktycznej niektóre ze szkół zastanawiają się nad wydłużeniem w niedalekiej przyszłości kształcenia do 3 lat. Wiązałoby się to z możliwością uzyskania tytułu licencjata, ale to narazie kwestia planów.

Charakteryzatorzy zajmują się nie tylko wykonywaniem makijażu i fryzur, ale też efektów specjalnych w postaci np. ran czy opuchlizn. Nierzadko tworzą także peruki, tresy, zarosty i bardziej skomplikowane elementy ludzkiego ciała, które następnie mocują. Rezultaty ich żmudnej niejednokrotnie pracy możemy podziwiać w prasie i telewizji, zaś te najbardziej spektakularne są widoczne w filmach historycznych bądź fantastycznych.

W zawodzie charakteryzatora nie wystarczy jednak wykształcenie - trzeba mieć także uzdolnienia manualne oraz plastyczne. Charakteryzatora powinna ponadto cechować spostrzegawczość, dbałość o szczegóły i umiejętność kopiowania. Przyda się także duża wyobraźnia. Warto interesować się sztuką, odwiedzać muzea czy wystawy, obserwować charakteryzację w filmach czy na scenie. Należy być także osobą komunikatywną i cierpliwą jednocześnie, w końcu nieraz trzeba spędzać z aktorem czy modelem kilkanaście godzin dziennie.

Warunkiem przyjęcia do szkoły charakteryzacji jest średnie wykształcenie i pozytywne przejście przez rozmowę kwalifikacyjną.  Trzeba również wspomnieć, że nauka w tym zakresie wiąże się ze sporymi wydatkami. Wynika to z faktu, że w czesnym zawierają się koszty wszelkich środków niezbędnych do wykonania charakteryzacji.

W programie nauczania szkół charakteryzacji znalazły się takie zajęcia jak charakteryzacja teatralna, operowa i filmowa, makijaż, fryzjerstwo, historia sztuki, rysunek, stylizacja i kostiumologia. Inne z oferowanych przedmiotów to np. psychologia koloru i ubioru, statyczne i dynamiczne efekty specjalne, odlewy kończyn i twarzy, tworzenie postaci fantastycznych, body painting, postarzanie i odmładzanie, a także wyrób środków do efektów specjalnych.

Nieodłącznym elementem tego typu kształcenia są praktyki. Polskie szkoły charakteryzacji współpracują z krajowymi stacjami telewizyjnymi oraz instytucjami kulturalnymi. Studenci mogą zdobywać doświadczenie również na planach filmowych i podczas pokazów mody, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Podstawą do uzyskania dyplomu ukończenia szkoły jest wykonanie pracy dyplomowej i jej pozytywna ocena przez komisję. Wśród jurorów niejednokrotnie zasiadają (prócz kadry nauczycielskiej) ludzie kina, telewizji, a nawet polityki.

Praca charakteryzatora jest z pewnością zajęciem twórczym, przyjemnym, ale jednocześnie bardzo ciężkim. Wbrew pozorom nie wszyscy znajdują zatrudnienie w najlepszych instytucjach  W tym zawodzie trzeba stale pracować na pozycję. Wszystko zależy więc nie tylko od talentu, ale też od zaangażowania i chęci ciągłego rozwoju.

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone