Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

CHARAKTERYSTYKA KIERUNKÓW

Geografia

Aleksandra Danielczok

Geografia to studia zdecydowanie dla pasjonatów - dla ludzi, którzy interesują się przyrodą, lubią podróże i zajęcia w terenie, kochają wycieczki po górskich szlakach, dla ludzi, którzy są  wnikliwymi obserwatorami zarówno zjawisk natury, jak i tych społeczno - gospodarczych. Tak jest w teorii. W praktyce, na geografię często trafiają ludzie z przypadku. Jednak, gdy nie wiesz, co studiować i wybierasz ten kierunek tylko po to, by gdzieś się zaczepić - jest to kiepska decyzja. Ludziom, którzy nie czują żadnego zainteresowania geografią, po prostu ciężko się tam utrzymać.

Geografię można studiować zarówno dziennie, jak i zaocznie, w systemie magisterskim, bądź licencjackim. Oprócz tradycyjnych ćwiczeń i wykładów na salach uczelni, są też wyjazdy na ćwiczenia terenowe w różne miejsca Polski oraz zajęcia w stacjach badawczych i meteorologicznych, na których rysuje się mapki, analizuje przekrój gleby, przeprowadza się ankiety czy też bada strukturę zaludnienia na danym terenie. W ramach geografii można wybierać różnorodne specjalności. Dla przykładu, na Uniwersytecie Jagiellońskim do wyboru jest geografia fizyczna (w jej ramach przedmioty, takie jak geomorfologia, meteorologia i klimatologia, hydrologia, gleboznawstwo i geografia gleb, kartografia, geografia fizyczna kompleksowa) oraz specjalność z zakresu geografii społeczno-ekonomicznej (geografia ludności i osadnictwa, geografia rolnictwa, przemysłu i komunikacji, geografia turyzmu, geografia religii).

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oferuje specjalizacje z zakresu geografii fizycznej i kształtowania krajobrazu (daje absolwentowi umiejętności zwłaszcza z geomorfologii i geologii czwartorzędu, hydrologii i gospodarki wodnej oraz klimatologii, a także szeroko rozumianej ochrony i kształtowania krajobrazu) oraz z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego (kładzie nacisk na umiejętności w zakresie gospodarki przestrzennej, ze zwróceniem szczególnej uwagi na zagadnienia geografii społeczno-ekonomicznej, zwłaszcza w zakresie zagospodarowania osadniczego, rolniczego, przemysłowego, komunikacyjnego i turystycznego oraz w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego).

Rekrutacja odbywa się na podstawie egzaminu ustnego z geografii (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), rozmowy kwalifikacyjnej z zakresu geografii, biologii, chemii i fizyki (Uniwersytet Śląski)  lub egzaminu pisemnego - testu z geografii fizycznej i ekonomicznej (Uniwersytet Jagielloński). W przypadku "nowej matury" problem jest trochę bardziej złożony, gdyż niektóre uczelnie nie określiły jeszcze w tej sprawie jednoznacznie swojego stanowiska. Jednak niektóre uczelnie sprecyzowały już szczegółowo swoje wymagania, na przykład na Uniwersytecie Jagiellońskim kandydatów, którzy wybrali na "nowej maturze" w części pisemnej geografię obowiązuje konkurs świadectw. Kandydaci, którzy zdali  "nową maturę" lecz nie wybrali geografii jako przedmiotu zdawanego w części pisemnej egzaminu maturalnego są zobowiązani zdawać egzamin pisemny testowy z geografii fizycznej i ekonomicznej z zakresu szkoły średniej. Limit przyjęć to średnio 100 -120 osób (UJ, UŚ), a liczba kandydatów na jedno miejsce to około 5 osób (Uniwersytet Śląski w 2003 roku).

Osoby, które chcą studiować geografię zdecydowanie powinny mieć zdolności ukierunkowane na przedmioty ścisłe, gdyż nie brakuje tam przedmiotów, takich jak matematyka, fizyka, podstaw ekonomii, kartografii, astronomii, informatyki, statystyki, geologii ogólnej. Oprócz przedmiotów trudnych, są też przedmioty zdecydowanie przyjemne, takie jak klimatologia, teledetekcja (zbieranie i opracowywanie danych o zjawiskach i procesach zachodzących na powierzchni Ziemi i w atmosferze) oraz wcześniej już wspomniane ćwiczenia terenowe i obozy.

Absolwenci geografii mogą pracować w szkołach podstawowych i średnich, biurach projektów, biurach planowania przestrzennego, przedsiębiorstwach turystycznych, organach administracji państwowej i gospodarczej zajmujących się planowaniem przestrzennym oraz ochroną, kształtowaniem i monitorowaniem środowiska, a także w służbach meteorologicznych i hydrologicznych (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) oraz służbach geologicznych (Instytut Geologiczny).

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone