Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

MATURA 2005

Jak wykorzystać ostatnie dni przed maturą?

I już po próbnych maturach... Jesteś zadowolony z wyników? Uważasz, że mogło być znacznie lepiej? Dowiesz się, co zrobić, aby podczas majowego egzaminu dojrzałości uzyskać lepszy wynik.


- Próbna matura nie poszła mi najlepiej – mówi Monika, maturzystka jednego z warszawskich liceów. – Były bardzo słabe oceny, wiele osób nie spodziewało się tego – dodaje. Od kilku lat próbny egzamin przeprowadzany jest w większości szkół średnich. Ma na celu przede wszystkim zapoznanie maturzystów z realiami pierwszego prawdziwego egzaminu w życiu. Dla wielu z nich stanowi to poważną sytuacje stresową. Zapytani przez nas maturzyści twierdzą, że próbna matura jest dużo trudniejsza od „normalnych” egzaminów z poprzednich lat. Co ciekawe, podobne zdanie ma też wielu absolwentów.


Próbna matura Ci nie wyszła. Dlaczego poszło tak słabo? A może chciałbyś po prostu dostać lepszą ocenę? – Co Cię nie złamie, to Cię wzmocni – przekonuje Jolanta Filipczyk, psycholog. Ważną część tego, czego się uczymy, stanowi wiedza nabyta metodą prób i błędów – dodaje. Dlatego masz jeszcze szanse, aby nadrobić wszelkie zaległości. Zebraliśmy garść porad specjalistów, co zrobić w tak krótkim czasie, aby poprawić swoje notowania.


Przede wszystkim zacznij od planu działania. Pierwszym krokiem w tym kierunku powinno być spojrzenie na to, czego nie umiesz, co jest Twoją „piętą Achillesową”. Spróbuj określić także ten zakres materiału, w którym czujesz się mocny. Będziesz wiedział wtedy, nad czym trzeba będzie najbardziej popracować. Pamiętaj! Dokładne i szczere ustalenie Twoich mocnych i słabych stron to już połowa sukcesu!


Następnym etapem jest ustalenie celów, które chcesz osiągnąć. Pomyślisz sobie oczywiście: „to proste – jak najlepiej zdać maturę!”. Jednak wszystko zależy od tego, jak „czujesz się” z danych zagadnień czy przedmiotów. Możesz na przykład spojrzeć na swoje oceny, zarówno semestralne, jak i z próbnej matury. Jeżeli z jedego z przedmiotów wyraźnie „kulejesz” oznacza to, że musisz mu poświęcić nieporównywalnie więcej czasu. Często zdarza się tak, że  jeden z przedmiotu maturalnych chcesz zdawać również na egzaminach wstępnych, dlatego wydaje Ci się, że to jego właśnie trzeba się uczyć. Tymczasem nie możesz zapominać, że na maturze wszyscy muszą zdać język polski, z którego nie czujesz się najlepiej. Dlatego ważne jest tu ustalenie priorytetów. Czasami może dojść nawet do paradoksów: czy warto uczyć się jeszcze pod kątem matury, aby ją lepiej zdać, czy skupic się na pozostałych przedmiotach, które będą potrzebne na egzaminy wstępne na wymarzoną uczelnię. Oczywiście oba wybory się nie wykluczają, ale ich realizacja bywa czasem bardzo praco- i czasochłonna.


W trakcie planowania Twojej strategii przygotowan maturalnych nie zapomnij o tym, że musisz zakończyć jeszcze nominalny ostatni semestr szkoły średniej. A czasu zostaje zwykle bardzo niewiele, gdyż ostatnie klasy szkół średnich kończą naukę już w kwietniu. Oznacza to, że pozostało mało czasu na zaliczenie wszystkich przedmiotów. Niektórzy nauczyciele stosują metodę „średniej z wszystkich semestrów”, co może być znacznym ułatwieniem dla maturzysty. Jednak nie jest to regułą – wszystko zależy od decyzji danego nauczyciela.


W realizacji planu bądź systematyczny! I nie chodzi tu tylko o to, że nie powinieneś zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Ważne jest, abyś regularnie poświęcał odpowiednią ilość czasu na naukę. Z badań wynika, że najbardziej efektywne jest uczenie się w blokach jedno- lub dwugodzinnych z odpowiednio piętnasto- lub trzydziestominutowymi przerwami. Staraj się również „przewietrzyć” od czasu do czasu, trochę poćwiczyć lub co najmniej spojrzeć w dal.


Nie tylko podczas samej matury, ale już przygotowując się do niej można poczuć coraz silniejsze obawy stresu. Psycholodzy twierdzą, że nie trzeba się tu niczego obawiać. – Oczywiście wszystkim maturzystom towarzyszy duży stres, który nie zawsze jednak musi być czymś negatywnym – mówi Jolanta Filipczyk. - Czasem wyzwala on pewną dawkę energii (eustres - stres pozytywny), pobudza nas do zwiększonego działania i stawiania czoła wyzwaniom. Matura z pewnością jest takim wyzwaniem, ale nie zapominajmy, że jest to naturalny etap w życiu młodego człowieka – przekonuje. Czyli – jak w piosence „hej, hej, la la la la... Przeżyjemy”!


Połamania piór na maturze i samych szóstek na świadectwie dojrzałości!

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone