Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

STUDIA PODYPLOMOWE

Studia podyplomowe – chęć doskonalenia czy konieczność?

KP

Sytuacja na rynku pracy spowodowała, że obecnie wyższe wykształcenie i tytuł magistra nie jest jedyną przepustką do znalezienia pracy. Po transformacji ustrojowej z 1989r. mamy do czynienia z wolnym rynkiem, na którym towarem jest człowiek z jego zdolnościami do pracy - umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem.

Wysoka stopa bezrobocia, a także zwiększająca się z roku na rok liczba osób idących na studia spowodowała, że pracodawcy mają w kim wybierać. Przy wyborze potencjalnych kandydatów do pracy będą oni nie tylko potrzeć na wyuczony zawód, ale także na dodatkowe kwalifikacje.

Wśród różnych form kształcenia ustawicznego największą popularnością cieszą się niewątpliwie studia podyplomowe. Decydują się na nie przede wszystkim osoby, które ukończyły studia już jakiś czas temu i mogą wykazać się wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Jednak taką formę dokształcania wybiera także coraz większa liczba świeżo upieczonych absolwentów oraz studentów ostatnich lat studiów.

Osoby decydujące się na podjęcie dalszej edukacji, kierują się różnymi powodami – chcą się doskonalić zawodowo w swoim zawodzie wyuczonym, ponieważ wiążą dalszą karierę z wykonywaną pracą, bądź planują zmianę profilu zawodowego i całkowite przekwalifikowanie się. Studenci decydujący się na edukację podyplomową jeszcze w trakcie trwania studiów magisterskich chcą mieć lepszą „pozycję startową” w ubieganiu się o pracę. Kończąc równocześnie studia magisterskie i podyplomowe mają okazję do pochwalenia się dwoma „rodzajami” kwalifikacji. Istnieje także spora grupa absolwentów, którzy w obliczu braku perspektyw na znalezienie pracy w swoim profilu zawodowym są zmuszeni do kontynuacji nauki i przekwalifikowania się.

Zaletą studiów podyplomowych jest możliwość wyboru takiego kierunku, który doskonali już zdobyte umiejętności, wykształcenie, ale również poszerza horyzonty myślowe, wiadomości i umiejętności. Mamy możliwość zdobycia wiedzy ogólnej, szerokiej, która pozwala nam orientować się w wielu dziedzinach i przyczynia się do naszego ogólnego rozwoju intelektualnego. W programie studiów przewidziane są takie przedmioty, które pozwalają spojrzeć na zagadnienia z innej perspektywy. Ale przede wszystkim program nauki przeważnie skonstruowany jest pod kątem zdobywanie nowych umiejętności, wypracowania pewnych sposobów rozumienia nowych zagadnień. Studia podyplomowe oferują zdobywanie i poszerzanie wiedzy i umiejętności z takich dziedzin, które nie są wpisane w program studiów magisterskich czy licencjackich. Ponadto zajęcia odbywają się w weekendy, co dla osób pracujących jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Niestety za wszystkie studia podyplomowe trzeba płacić. W wielu przypadkach koszty takiego kształcenia mogą sięgać nawet i kilku tysięcy złotych. Dotyczy to najczęściej renomowanych uczelni, które oferują bardzo ciekawy program dydaktyczny i najlepszych wykładowców.

Przeważającą część studentów podyplomowych stanowią nadal osoby pracujące, dla których dodatkowe wykształcenie będzie „kartą przetargową” zwłaszcza w sytuacji redukcji pracowników. Część osób została „skierowana” na takie studia przez swój zakład pracy. W przypadku większości z tych osób wszystkie koszty związane z edukacją są przerzucone na samego pracownika – generalnie nie ma żadnego dofinansowania ze strony zakładu pracy. A motywacja do nauki może być dwojaka – podnoszenie kwalifikacji może oznaczać podwyżkę, albo to, że pracownik nie zostanie zwolniony.

Z jednej strony dobrowolnie decydujemy się na podjęcie studiów podyplomowych, bo oferują nam to, co nie jest przewidziane w programie studiów magisterskich i licencjackich. Dzięki temu uzupełniamy wiadomości i zdobywamy nowe praktyczne umiejętności.    Z drugiej strony wielozawodowość i mobilność zawodowa jest związana z wymogami rynku. Musimy podnosić kwalifikacje jeśli chcemy być na tym rynku atrakcyjnym towarem dla przyszłych lub obecnych pracodawców.

 

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone