Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

ROZWÓJ

Bez praktyki ani rusz

Szukający pracy z goryczą opowiadają, że nie można znaleźć pracy, bo pracodawcy szukają osób świeżo po studiach, ze znajomością kilku języków i jednocześnie z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Tymczasem sposobów zdobycia tego ostatniego wcale nie jest mało, więc zamiast narzekać warto poszukać i znaleźć coś dla siebie.

Każdy student powinien znaleźć czas na praktykę. Nawet jeśli ma zajęcia od rana do wieczora, to przecież zostają jeszcze ferie i zbliżające się wakacje. Warto je wykorzystać, korzyści są bowiem ogromne.

Postaw  się  w sytuacji pracodawcy

Nawet firma przyjmująca do pracy ludzi prosto po studiach ma pewne oczekiwania wobec kandydatów. Pracodawca nie chce zatrudniać osób, które poza studiowaniem niczego innego nie robiły, bo świadczy to min. o bierności studenta, braku inicjatywy, zaradności i pomysłowości.

Papierek czy coś więcej?

Praktyka w każdej firmie daje  studentom niepodważalną korzyść - wpis do życiorysu. Największą zaletą poświęcenia czasu wolnego jest jednak zdobycie nowych umiejętności i poznanie specyfiki danego zawodu czy branży. Wiedza wyniesiona z praktyki na pewno się przyda, a sam praktykant nie tylko pozna plusy i minusy zawodu z którym wiąże swoją przyszłość, ale i bez odpowiedzialności finansowej będzie mógł uczyć się, nawet popełniając błędy.

Przez praktyki do pracy

Udział w praktykach daje jeszcze jedną korzyść - znajomości. Większość pracodawców szukając pracowników zaczyna od tych, których zna. Jeśli się wykażesz i zostaniesz zapamiętany, to w przyszłości pracodawca zamiast wydawać pieniądze na proces rekrutacyjny prawdopodobnie zwróci się najpierw do Ciebie. Firmy (zwłaszcza wielkie korporacje) coraz częściej stosują system rekrutacyjny oparty na doborze pracowników spośród najlepszych praktykantów.

Gdzie szukać

Praktyki studenckie organizuje wiele firm. Te największe każdego roku przyjmują po kilkudziesięciu praktykantów, z których część ma szansę na współpracę w przyszłości. Ale praktyki organizują nie tylko duże, międzynarodowe przedsiębiorstwa - także niewielkie polskie firmy czy urzędy administracji publicznej potrzebują praktykantów, bynajmniej nie do parzenia kawy. Urzędy nie ogłaszają naboru praktykantów i trzeba do nich dotrzeć osobiście, często pokonując wiele biurokratycznych barier, które raczej ominą Was w prywatnych firmach. Doskonałym źródłem informacji o praktykach w danym regionie są Akademickie Biura Karier. Na stronach Biur Karier możecie znaleźć aktualne oferty praktyk, poznać wymagania pracodawców i specyfikę stanowiska. W  naszym serwisie, na stronie  http://www.studiuj.pl/rozwoj.php?lp=693 prezentujemy Wam listę Biur Karier przy uczelniach państwowych wraz z ich stronami internetowymi.

Standard

Właściwie czasy, kiedy pracodawcy wystarczało, że kandydat do pracy "coś robił" minęły bezpowrotnie. Sam fakt odbycia praktyki powoli przestaje już być atutem samym w sobie. Warto więc postarać się o taka praktykę, która może się przydać w związku z planowaną drogą zawodową. Oczywiście nie oznacza to, że przyszły psycholog może odbywać praktyki tylko w placówkach służby zdrowia czy gabinetach psychologów. Równie dobrym miejscem dla niego będzie dział personalny w firmie, ale praktyka w dziale finansowym raczej mu się nie przyda. Nie warto więc raczej wysyłać zgłoszeń gdzie się da, chyba że nie mamy jeszcze jasno sprecyzowanych planów zawodowych, lub chcemy poznać różne rodzaje pracy w praktyce.

Prawie jak do pracy

Zdobycie praktyki bywa zadaniem trudnym. Duże firmy w procesie rekrutacji na praktyki stosują takie same lub podobne metody selekcji, jak przy naborze do pracy. Obowiązkowo student musi przesłać CV z listem motywacyjnym lub formularz aplikacyjny, zwykle potem nie ominie go rozmowa kwalifikacyjna, a zdarza się, że musi zmierzyć się także z tzw. assessment centre, podczas którego pracodawca sprawdza umiejętności i predyspozycje kandydata. Wspomniane już Biura Karier przy uczelniach oferują pomoc w przygotowaniu się do procesu rekrutacji, pomogą napisać życiorys i list motywacyjny kandydatom.

Podsumowując - warto dobrze wykorzystać nadchodzące wakacje, firm poszukujących praktykantów jest naprawdę sporo, a zainwestowany czas procentuje! 

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone