Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

ROZWÓJ

Rozmowa kwalifikacyjna cz. 1

Małgorzata Siwczyk

W trakcie ubiegania się o interesującą nas posadę powinniśmy być przygotowani na różne sprawdziany ze strony przyszłego pracodawcy, lub osób występujących w Jego imieniu. Jednym z nich, najczęściej stosowanym, jest rozmowa kwalifikacyjna (interview). Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już sukces, i należy być tego świadomym.

Spotkanie  rekrutacyjne (rozmowa  kwalifikacyjna)  daje  szansę  zaprezentowania  osobiście  swojej  osoby  przyszłemu  pracodawcy. Bezpośredni, osobisty  kontakt  pozwala  na  pełne  wykorzystanie  naszej  inwencji  w  kreowaniu  swojego  wizerunku, stwarza  również  okazję  nawiązania  pozytywnego  kontaktu  z  rozmówcą  i   wywarcia  na  nim  wrażenia, że  jesteśmy  tą  osobą, której  szuka.

Celem  rozmowy  kwalifikacyjnej  jest  zatem  wzbudzenie  w  przyszłym  pracodawcy  pragnienia  zatrudnienia  właśnie  nas.

Podczas  rozmowy  kwalifikacyjnej  mamy  okazję  zaprezentowania  naszej  wiedzy  fachowej, kwalifikacji, umiejętności, doświadczenia  oraz  ujawnienia  naszego  osobistego  czaru. 

Im  lepiej  będziemy  przygotowani  do  tej  rozmowy, tym  większe  będą  nasze  szanse  na  zatrudnienie.

Osoba  przeprowadzająca  taką  rozmowę (po  wcześniejszej  analizie  i  zapoznaniu  się  z  naszymi  dokumentami  aplikacyjnymi)  będzie  dążyła  do  uzyskania  dodatkowych  informacji, dających  obraz  naszej  osoby  zarówno  pod  względem  charakterologicznym, jak  również  jako  przyszłego  pracownika  na  danym  stanowisku  w  firmie. Jest  wobec  tego  zrozumiałym, iż  staranne  przygotowanie  się  do  rozmowy  oraz  profesjonalne  zaprezentowanie  swojej  osoby, mogą  okazać  się  kluczowymi  atutami.JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ROZMOWY W SPRAWIE PRACY?

PRZED  ROZMOWĄ  KWALIFIKACYJNĄ

Jak już wiadomo zawsze należy dobrze przygotować się do spotkania z przyszłym pracodawcą.

Ubiegając się o etat powinniśmy zgromadzić jak najwięcej informacji o firmie, w której chcemy pracować. Spróbujmy dowiedzieć się czegoś o ludziach zarządzających firmą, o stosunkach jakie w niej panują, zorientujmy się jak firma prosperuje na rynku, jakie świadczy usługi. Informacje te nie powinny być trudne do zdobycia. Dysponują nimi urzędy miejskie czy gminne, instytuty prowadzące badania rynku, również same firmy przedstawiają swoje sprawozdania roczne czy prospekty emisyjne z chwilą wejścia na giełdę. Postarajmy się wykorzystać nasze osobiste kontakty. Zorientujmy się jaka jest polityka i filozofia firmy.

Dobre przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej powinno obejmować zarówno sferę merytoryczną, jak i psychologiczną. Powinniśmy zatem zorientować się w zakresie m.in. przewidywanego zestawu pytań i odpowiedzi, przyjąć pozytywne nastawienie wobec sytuacji i naszego rozmówcy, oraz innych osób, z którymi możemy mieć wówczas kontakt.

Wskazanym byłoby również, abyśmy posiedli niezbędną wiedzę dotyczącą sposobu zachowania się w sytuacjach dla nas nowych, trudnych i stresujących (takimi dla niektórych z nas może być pierwsza rozmowa kwalifikacyjna).

ROZMOWA  TELEFONICZNA

W trakcie ubiegania się o pracę niejednokrotnie zmuszeni będziemy korzystać z wynalazku techniki, jakim jest telefon.

Rozmowa telefoniczna to często pierwszy kontakt z miejscem, w którym chcielibyśmy szukać zatrudnienia i z osobami tam pracującymi.

Rozmowa telefoniczna, z czego może nie zdajemy sobie sprawy, może dać naszemu rozmówcy wyobrażenie o nas, jako o konkretnej osobie i prowadzi do wytworzenia określonego nastawienia wobec naszej osoby. Dlatego też, podnosząc słuchawkę aparatu telefonicznego i wykręcając pożądany numer, musimy wcześniej odpowiednio przygotować się do tego kontaktu.

Gdzie i w jakim celu telefonujemy szukając pracy?

Kontakt telefoniczny pozwala nam uzyskać interesujące nas informacje. Szukając pracy możemy kontaktować się telefonicznie z:

1. Agencjami doradztwa personalnego, biurami pośrednictwa pracy, urzędami pracy;

W tych przypadkach kontakt telefoniczny może mieć na celu:

- zgłoszenie naszej kandydatury do bazy danych lub zorientowanie się czy dotarły już wysłane przez nas dokumenty aplikacyjne i jaki będzie ich dalszy los;

- uzyskanie informacji o konkretnej, interesującej nas firmie;

- uzyskanie porady (np. co powinny zawierać dokumenty aplikacyjne, czy też jakie dokumenty należy zabrać ze sobą na spotkanie)

2. Firmą, do której się aplikujemy;

Celem tej rozmowy może być:

- zgłoszenie naszej kandydatury w odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone w prasie

- uzyskanie informacji o tym, co będzie działo się z przesłanymi przez nas dokumentami aplikacyjnymi

- zorientowanie się kiedy możemy liczyć na kontakt ze strony firmy lub kiedy my powinniśmy skontaktować się z firmą

- umówienie się na spotkanie

Czasem w ten sposób (rozmowa  telefoniczna) może być przeprowadzone wstępne interview. Należy liczyć się z możliwością rozmowy również w języku obcym, jeśli taką znajomość deklarujemy w naszych dokumentach.

Jak więc widać od tego pierwszego kontaktu (rozmowy  kwalifikacyjnej) mogą niejednokrotnie zależeć nasze losy i sukcesy zawodowe.

Dlatego też musimy umiejętnie przygotować się tak, aby zaprezentować profesjonalnie i jak najlepiej naszą osobę, sprawić, aby nasz rozmówca był przekonany o atrakcyjności naszej kandydatury.

Jak zatem przygotować się do rozmowy telefonicznej?  

Wybierzmy optymalną porę dnia na rozmowę telefoniczną. Najlepiej dzwonić rano. Godzinę dostosujmy odpowiednio do firmy, gdyż różne firmy rozpoczynają pracę o różnym czasie. Gdy dzwonimy w godzinach rannych mamy większe szanse zastania kierowników czy innych osób reprezentujących interesujący nas dział. W późniejszych godzinach bowiem, ludzie ci mogą mieć ważne zebrania, spotkanie z klientami lub być bardzo pochłonięci pracą.

Przed rozmową telefoniczną przygotujmy sobie listę pytań, które chcielibyśmy  adać, czy informacji, które nas interesują. Najlepiej spiszmy je i kartkę miejmy przy sobie, aby w trakcie rozmowy nic nam nie umknęło. Przy sobie miejmy również kalendarz, coś do pisania, ogłoszenie (jeśli w sprawie  konkretnego ogłoszenia telefonujemy).

Bądźmy przygotowani na pytania dotyczące naszej osoby, doświadczenia zawodowego, posiadanych umiejętności, także czasem konieczności zaprezentowania znajomości języka obcego. Dlatego też przygotujmy się pod tym kątem (na wszelki wypadek).

Zadbajmy o odpowiednią scenerię rozmowy telefonicznej. Postarajmy się telefonować z miejsca, gdzie nie ma hałasu, mamy pewność, że nikt i nic (np. gotująca się woda) nam nie przerwie. Zarezerwujmy odpowiednią ilość czasu, abyśmy nie musieli w pewnym momencie przerywać (bo  np.  gdzieś się spieszymy).

Jak należy rozpocząć rozmowę telefoniczną?

Bardzo często nie dodzwonimy się od razu do właściwej osoby, lecz w pierwszym rzędzie mamy kontakt z centralą, recepcją, sekretariatem.

Postarajmy się wywrzeć miłe wrażenie na osobie, z którą rozmawiamy. W przypadku rozmowy np. z sekretarką, recepcjonistką, bądźmy uprzejmi, grzecznie poprośmy o połączenie nas z właściwą osobą (podajmy jej imię i nazwisko).

Rozmowę rozpocznijmy od : "Dzień  dobry  Panu/ Pani."

Następnie przedstawmy się - podajmy swoje imię, nazwisko. Wyjaśnijmy jaki jest powód naszego kontaktu, w jakiej sprawie dzwonimy.

Rozmawiając z osobą, znajdującą się po drugiej stronie linii telefonicznej, nie zapominajmy o UŚMIECHU! To, że nasz rozmówca nas nie widzi, nie oznacza, że nie odbiera naszego uśmiechu podczas wypowiedzi. Gdy uśmiechamy się podczas rozmowy nasz głos staje się  bardziej przyjazny. Pamiętajmy o tym!

Kończąc rozmowę podziękujmy serdecznie osobie, z którą rozmawialiśmy. Pożegnajmy  się.

Bądźmy przygotowani również na kontakt z automatyczną sekretarką. Wówczas nasza wypowiedź również niech będzie przemyślana i zaplanowana.

Na przykład:

 "Dzień  dobry. Mówi lub nazywam się (podajmy imię, nazwisko),

dzwonię w sprawie lub pozwolę sobie skontaktować się ponownie

 w sprawie ...(podajmy termin np. godzinę lub dzień). Dziękuje. Do widzenia
."

Jak można zatem się przekonać rozmowa telefoniczna wymaga równie starannego przygotowania się z naszej strony, jak kontakt osobisty. Pamiętajmy o tym i postarajmy się zaprezentować jak najlepiej.

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone