Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

STUDIA

"W nauce jest tyle prawdy, ile jest w niej matematyki"
- E. Kant

Jestem osobą, która kończy właśnie studia i zostałam poproszona o napisanie kilku słów dla tych, którzy dopiero na studia się wybierają. Na pewno większość z czytających skrzywi się, kiedy powiem, że kończę właśnie Matematykę na Politechnice Śląskiej. Ale nie to jest głównym punktem mojej rozprawki, tylko to co mnie do podjęcia takich studiów zmotywowało.

Kimkolwiek jesteś drogi czytelniku (abiturientem, absolwentem, studentem itp.) zanim "złożysz swoje dokumenty" na przygodny kierunek, zastanów się nad tym krokiem, bo może on zaważyć na całym Twoim życiu.
Jeżeli wybierasz kierunek tylko dlatego, że jest on "modny", pomyśl o tym jak dużą będziesz miał za kilka lat konkurencję na rynku pracy! - wystarczy popatrzeć na jeszcze kilka lat temu tak popularną Ekonomię. Nie twierdzę, że Ekonomia to niewdzięczny kierunek, ale przy obecnym stanie naszej gospodarki, warto się zastanowić, czy 'chcę studiować modny kierunek, czy studiować kierunek, dzięki któremu znajdę pracę?'. Cóż ci przyjdzie po ukończeniu nawet renomowanej uczelni, jeżeli będziesz tylko jednym z setek absolwentów swojego kierunku?
Zastanów się nad tym 'co potrafisz robić?' - na pewno słyszałeś to już tyle razy od mądrej babci/cioci/wujka/całej rodziny, że 'słabi Cię ' już to pytanie. A teraz zastanów się nad innym pytaniem 'co mi łatwo wchodzi do głowy?' , jakiego przedmiotu lubię się uczyć, a jeżeli nie uczyć, to co Ci się najłatwiej zapamiętuje?
A po co te wszystkie pytania? Uświadom sobie, z czego jesteś bardzo dobry, z czego dobry, a czego w ogóle nie lubisz. Licealiści często wybierają kierunki, które kojarzą im się z jednym przedmiotem. TO WIELKI BŁĄD ! Zanim wybierzecie jakiś kierunek poproście na uczelni, zobaczcie na Internecie, zapytajcie kogoś kto tam studiuje, o przedmioty jakie możecie tam spotkać.
Wybierając medycynę spodziewaj się fizyki, chemii, łaciny, czasami nawet filozofii starożytnej. Informatyka to nie tylko komputery, ale również elektronika, teoria automatów, matematyka i znowu fizyka. Prawo to nie tylko historia!, ale również matematyka - logika i statystyka. Tak można wymieniać bez końca.
I znowu wracam do tego samego. Uświadom! sobie co lubisz robić, co Cię interesuje, co chciałbyś robić, 'czy będę w stanie pracować w ten sposób przez większą część mojego życia?'. To jest bardzo ważne! Pięć lat studiowania źle dobranego kierunku, będzie dla Ciebie katorgą, a pójście na kolejny kierunek będzie się wiązało z cała masą korepetycji, które przypomną ci wszystko to, co zdążysz zapomnieć z liceum przez te pięć lat.
A teraz najważniejsza cześć moich własnych i osobistych wniosków życiowych :P Jeżeli jesteś w czymś bezkonkurencyjny, naprawdę dobry, to nie bój się iść na najbardziej oblegany kierunek. Dla najlepszych praca zawsze się znajdzie! Jeżeli jesteś jednak zwykłym, normalnym licealistą, nie masz większych problemów z nauką, ale nie jesteś w niczym wybitny (pewnie jeszcze nie znalazłeś swojej dziedziny- wszystko przyjdzie z czasem) poszukaj raczej mniej obleganych kierunków. Łatwo jest być przeciętnym studentem, przeciętnie skończyć studia wraz z setką kolegów, ale tylko dla pięciu najlepszych będzie praca. A Ty będziesz się zastanawiał 'co Cię podkusiło pięć lat temu, żeby wybrać tak idiotyczny kierunek?' Nawet jeżeli za sto lat Twojego nazwiska nie będzie w Encyklopedii, łatwiej się szuka pracy/ łatwiej się przebić przez życie jeżeli ma się 20 konkurentów, niż jeżeli ma się ich 200, no chyba że byłeś najlepszy na roku :)
Pozdrawiam wszystkich wybierających się na studia. Popatrzcie na prognozy, jacy specjaliści będą potrzebni za pięć, sześć lat.
Trzymam kciuki za dobry wybór.

 

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone