Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

STUDIA

Zarządzanie systemami produkcyjnymi - czyli jak produkować na miarę naszych czasów?

Paweł Dykowski

Na Politechnice Śląskiej od 1995 roku funkcjonuje Wydział Organizacji i Zarządzania Niektórzy mogą zadawać sobie pytanie co taka stricte ekonomiczna dziedzina nauki robi na Politechnice? Sam zadawałem sobie to pytanie wybierając się na ten wydział, jednak zachęcony radami moich starszych kolegów postanowiłem złożyć papiery.

Obecnie na wydziale uruchomione są dwa kierunki: Zarządzanie i Marketing oraz Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, które oferują szereg specjalności (wybieranych na VI semestrze) od tematyki humanistycznej, ekonomicznej po czysto techniczne, a nawet informatyczne - czyli dla każdego coś się znajdzie.

Ja skończyłem specjalność Zarządzanie Systemami Produkcyjnymi i powiem jedno - bardzo sobie chwalę moje obecne wykształcenie(!). W regionie śląskim jest zlokalizowanych bardzo dużo zakładów produkcyjnych i pomimo dość kiepskiej koniunktury na rynku pracy w zasadzie wszyscy moi znajomi z kierunku (w tym ja) pracują. Z reguły pracę znaleźli w przedsiębiorstwach branży produkcyjnej lub transportowej, często związanych z dobrze rozwiniętym na Śląsku przemysłem samochodowym (tu jest naprawdę dużo zagranicznych producentów tej branży - polecam rozejrzeć się po Specjalnej Strefie Ekonomicznej zlokalizowanej w Tychach).

Krótka charakterystyka kierunku:

W odróżnieniu od Akademii Ekonomicznej, Politechnika daje wykształcenie techniczno - ekonomiczne, co oznacza, że absolwenci powinni się czuć dobrze zarówno w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem jak i kojarzenia problemów ekonomicznych z technicznymi - bardzo przydatna umiejętność w zakładach produkcyjnych wszelkiego rodzaju.

Od razu zaznaczam: to jest Politechnika, a absolwenci mają tytuł mgr inż., co oznacza że nikogo nie ominie politechniczna matematyka, laboratoria z fizyki czy rysunek techniczny (oczywiście nieco okrojone w porównaniu z innymi wydziałami). Takie są prawa bycia inżynierem, więc jeśli ktoś ma lekkie zacięcie ścisłe lub nawet techniczne nie powinien mieć problemów.

Oczywiście kierunek kładzie nacisk również na dziedzinę ekonomii, a wykładowcy tych przedmiotów często wykładają również na Akademii Ekonomicznej, więc w tej kwestii można powiedzieć, że jest to pełny ekwiwalent.

Aby oddać specyfikę dość szerokich horyzontów, których można się "nabawić" na tym kierunku (i tej specjalności) przytoczę kilka ciekawszych przedmiotów, z którymi miałem do czynienia (pomijam sprawy oczywiste, jak: mikro/makroekonomia, zarządzanie, marketing, finanse/rachunkowość czy matematyka). Tak więc, w ramach studiów nie ominęła mnie filozofia, socjologia, badania operacyjne, prawo gospodarcze (może mało ciekawe, ale na prawdę warto znać parę zagadnień), zarządzanie jakością, zarządzanie kadrami, projektowanie zakładów przemysłowych, systemy AutoCAD, logistyka, sterowanie produkcją czy język biznesu.

Po tym kierunku każdy powinien wiedzieć jak napisać Biznes Plan, zaprojektować i uruchomić zakład, jak nim zarządzać w danym otoczeniu ekonomicznym i prawnym, jak motywować ludzi do pracy i jaki system informatyczny wdrożyć w firmie (nie wspominając o obliczaniu całek :)). Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego podejścia do studiów - tu sprawdza się stare porzekadło: "Każdy jest kowalem własnego losu" -  ale to temat na zupełnie inną dyskusję. Dość duża ilość projektów w programie studiów, często prowadzonych w istniejących podmiotach gospodarczych,  daje możliwość wykazania się inicjatywą i jest naprawdę dobrym warsztatem praktycznym, a każdy może mieć swoje 5 minut na prezentacjach projektów (wymagany profesjonalizm!).

Pewnym mankamentem, który dotarł do mnie już po skończeniu studiów jest tylko jeden język w programie nauczania. Na dzień dzisiejszy to o jeden za mało! Oczywiście można sobie to zrekompensować prywatnie (w końcu mamy tyle szkół językowych w zasięgu ręki), ale po studiach warto znać jeden dobrze i drugi przynajmniej w stopniu średnio zaawansowanym.

Jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt tego kierunku, mianowicie życie studenckie, które nieodwołalnie wiąże się ze studentami dzielącymi naszą ławę. No nie powiem...., kilka imprez się zaliczyło, ogólnie ilościowo pół/pół (w kwestii płci), co moim zdaniem jest bardzo zdrowym układem i można poznać kilka ciekawych osobowości ;).

Podsumowując, kierunek oferuje dość ciekawą moim zdaniem hybrydę, po której absolwenci mają w miarę dobre pojęcie o tym co się obecnie dzieje w dziedzinie ekonomii i zarządzania oraz potrafią zdyskontować tą wiedzę o problemy natury technicznej pojawiające się w zakładach produkcyjnych.

 

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone