Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

STUDIA

Jak nie dać się zwieść

Prywatnych szkół wyższych namnożyło się w Polsce bez liku. Ogłoszeń o naborze do nowopowstałej szkoły pojawia się teraz coraz więcej. Tymczasem może się okazać, że uczelnia funkcjonuje bezprawnie.

Przed złożeniem papierów na studia warto więc dobrze przyjrzeć się szkole. Każda szkoła wyższa, nawet ta najnowsza, musi znajdować się w ministerialnym wykazie uczelni niepaństwowych. Najłatwiej sprawdzić to wchodząc na stronę Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu http://www.menis.gov.pl/szk-wyz/wykaz/wykaz_niepan.php,  tam też znajdziecie wykaz kierunków oferowanych przez tą uczelnię.  Ryzykujecie bowiem sporo - uczelnia może zostać zlikwidowana, Wy możecie stracić pieniądze, ponadto może okazać się, że nawet jeśli skończycie szkołę nie otrzymacie prawomocnego dyplomu...

Na stronie znajdziecie wykaz kierunków, którym na danej uczelni nie przyznano akredytacji. Uczelnie co prawda mogą się odwoływać i akredytacja może im zostać przyznana warunkowo, ale powinien być to dla Was sygnał ostrzegawczy.

Nie dajcie się zwieść zapewnieniom, że sprawa przyznania uprawnień do nadawania np. tytułów magisterskich to kwestia kilku tygodni. Zanim uczelnia takie prawa uzyska musi spełnić wiele warunków i proces ten może potrwać latami.

Rozczarowań możecie więc uniknąć. Jeśli sprawdzicie, że dana szkoła jest zarejestrowana w Ministerstwie Edukacji, warto włożyć jeszcze trochę wysiłku i sprawdzić osobiście, co dana uczelnia oferuje przyszłym studentom. Niezastąpione są tu tzw. "dni otwarte", ale i tak najlepiej przejść się na uczelnię i po prostu porozmawiać ze studentami na korytarzach. Któż bowiem będzie lepiej wiedział jak uczelnia traktuje studentów niż sami zainteresowani? Porozmawiajcie, popytajcie co studentom się podoba, a co nie podoba, czy uczelnia nie robi niespodzianek w rodzaju niezapowiedzianej podwyżki czesnego w ciągu roku akademickiego, czy są zadowoleni z poziomu szkoły, jak wygląda zaplecze techniczne uczelni (nowoczesna pracownia komputerowa staje się w prywatnych szkołach standardem), czy obiecywane zajęcia praktyczne rzeczywiście są "praktyczne" itd. itd. Nie zapominajcie, że w ulotkach reklamowych wiele się obiecuje, a prawda może być "nieco" inna. Warto spytać także o kwestię odbywania praktyk studenckich - czy uczelnia organizuje je dla studentów, gdzie się one odbywają (lepsze szkoły organizują je w renomowanych firmach polskich i zagranicznych), czy też muszą je oni załatwić sami.

Poziom uczelni możecie też sprawdzić  przeglądając ogólnopolskie rankingi szkół wyższych. Co prawda opinie o ich wiarygodności są rozbieżne, ale jednak każda szkoła chciałaby znaleźć się w czołówce. W dziale Rankingi w naszym serwisie możecie znaleźć wyniki min. tegorocznych zestawień: http://www.studiuj.pl/rankingi.php

 Jednym z głównych wymagań stawianych szkołom wyższym, zanim przyzna im się prawo nadawania tytułów zawodowych jest odpowiednia ilość i kwalifikacje kadry. W przypadku studiów magisterskich władze uczelni muszą zatrudniać na pełnym etacie minimum ośmiu profesorów lub doktorów habilitowanych, dla których szkoła jest podstawowym miejscem pracy. To teoria - w praktyce niestety, często są to wykładowcy "z doskoku". Natomiast aby prowadzić studia zawodowe, uczelnia musi dysponować co najmniej czterema profesorami lub doktorami hablilitowanymi na pełnym etacie oraz sześcioma doktorami o specjalnościach odpowiadających profilom kierunków.

Życzymy samych słusznych i trafionych wyborów!

 

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone