Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

Testy

... do nowej matury, egzaminów wstępnych, psychologiczne, językowe... Jeżeli chcesz się sprawdzić i ocenić, to jest miejsce właśnie dla Ciebie!

Egzaminy wstępne będą jeszcze przez jakiś czas obowiązywać przy rekrutacji na uczelnie. Co prawda "nowa matura" przewiduje, że od 2005 roku szkoły wyższe mogę odstąpić od odrębnych form kwalifikacji, jednak nie wiadomo, czy z tej możliwości skorzystają. Na razie trzeba jeszcze zdawać egzaminy wstępne. Są one niejednokrotnie o wiele trudniejsze od tego, co wymagane jest na egzaminie maturalnym. Zakres wymagań oraz przedmiotów powoduje, że świeżo upieczeni absolwenci szkół średnich bardzo się ich obawiają.

"Aby się dostać na psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, trzeba zaliczyć testy z trzech przedmiotów (do wyboru: język polski, historia, matematyka lub biologia), a także z języka obcego. Kandydaci na ten sam wydział na Uniwersytecie Łódzkim muszą zaliczyć tylko dwa przedmioty, a na Uniwersytecie Opolskim - jedynie test z wiedzy ogólnej. Tylko na dwunastu polskich uczelniach - akademiach medycznych - na około 350 (czyli w 3 proc. szkół wyższych) zdaje się taki sam egzamin wstępny. Na pozostałych inne kryteria obowiązują nawet na poszczególnych kierunkach

Jak to jest za granicą?

Egzaminów wstępnych nie ma w USA, gdzie o przyjęciu na najbardziej prestiżowe uczelnie decyduje konkurs świadectw, czyli de facto wynik testu kompetencji na koniec szkoły średniej. Uczelnie interesują się zresztą wynikami uczniów już w ostatnich klasach high school, starając się, by najlepsi właśnie u nich studiowali. Pozostali wysyłają swoje zgłoszenia do kilku uczelni, a te przyjmują kandydatów na podstawie konkursu świadectw. Na wiele uczelni wstęp jest wolny - za naukę trzeba oczywiście płacić (pomoc finansowa jest przyznawana w zależności od warunków materialnych i wyników w nauce). Podobnie jest w Wielkiej Brytanii, gdzie o przyjęciu decydują wyniki egzaminów z poszczególnych przedmiotów zdawanych na koniec szkoły średniej.

Również w Niemczech nie zdaje się egzaminów na studia. Uczelnie przyjmują wszystkich maturzystów, którzy zamierzają studiować, niezależnie od tego, jakie oceny otrzymali na egzaminie dojrzałości. Przygotowanie do matury trwa dwa lata. W tym czasie uczniowie za różne prace zbierają punkty, które potem są doliczane do ocen uzyskanych na egzaminie maturalnym. Tylko kandydaci na medycynę muszą się wykazać wysoką średnią (odpowiednik naszej czwórki z plusem). Są oni rejestrowani w centralnym komputerze i przyjmowani na akademie medyczne w całym kraju. Także we Francji na studia dostają się w zasadzie wszyscy, a egzamin trwa praktycznie przez cały pierwszy rok nauki. W Austrii egzaminy maturalne są egzaminami państwowymi. Składają się z trzech lub czterech egzaminów pisemnych i kilku ustnych. Wszyscy absolwenci, którzy pozytywnie zdali egzamin maturalny, mogą podjąć studia. W Słowenii liceum kończy się maturą organizowaną przez Narodową Komisję Egzaminacyjną. Pozytywnie zdany egzamin w liceum o dowolnym profilu uprawnia do rozpoczęcia nauki w szkole wyższej." - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Wierzymy, że uda Ci się osiągnąć sukces i po zdanej maturze z powodzeniem przebrniesz przez gęste sito egzaminacyjne. Pomogą Ci w tym nasze testy. Powodzenia!

Testy osobowości w serwisie studiuj.pl pochodzą z materiałów firmy L.Grant Doradcy Zawodowi i dostępnych publikacji.

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone