Login:  
  Hasło:  
  Rejestracja    
studia
 
Katalog UczelniTrendy Kursy PrzeciekiJęzyki obceSłowniczek Kartki Finanse Spis zawodów  
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco, podaj swojego maila

Prosto z uczelni

Białostocki uniwersytet chce mieć swoją filię w Wilnie

Uniwersytet w Białymstoku (UwB) chciałby otworzyć filię w Wilnie. Białystok jest zainteresowany powołaniem tam filii nie tylko z racji bliskości geograficznej stolicy Litwy (ok. 300 km), ale także z uwagi na związki emocjonalne. Plany te stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie, zgłaszane przez tamtejsze środowiska polonijne - mówi rektor uczelni, prof. Marek Gębczyński.

Jak podkreśla prof. Gębczyński, środowiska polskie w Wilnie chciałyby, by w tym mieście istniała polska wyższa uczelnia, ponieważ zapotrzebowanie na edukację po polsku rośnie.

Na Litwie są 122 szkoły różnych szczebli, gdzie nauka prowadzona jest po polsku. Rocznie opuszcza je około tysiąca absolwentów. Wielu z nich chce się kształcić dalej.

POTRZEBNA EKONOMIA I INFORMATYKA

O pomyśle powołania filii UwB w Wilnie poinformował w ostatnich dniach dziennikarzy białostockich przebywających w Wilnie, także prezes Związku Naukowców Polskich na Litwie dr Jarosław Wołkonowski.

Według założeń, filia UwB miałaby powstać w Domu Polskim w Wilnie, a studenci kształciliby się na dwóch kierunkach - ekonomia i informatyka - po 100 studentów na każdym z nich. Zajęcia miałoby prowadzić około 40 pracowników UwB i naukowców z Litwy.

Jest już gotowa i przetłumaczona na język litewski wymagana dokumentacja, dotyczącą programu nauczania i kadry naukowej.

NAJWIĘKSZY PROBLEM TO FINANSE

Studia licencjackie byłyby częściowo płatne, a pieniądze przeznaczano by na pokrycie kosztów, np. energii elektrycznej. Polska strona miałaby znaleźć pieniądze na opłacenie kadry naukowej, np. dojazdy do Wilna.

Na początek potrzeba byłoby rocznie około 700 tys. zł, ale białostocka uczelnia nie jest w stanie tych środków wygospodarować z własnego budżetu - powiedział dziennikarzom rektor UwB.

Na razie nie ma jednak żadnych konkretnych ustaleń ani decyzji finansowych.

Według Gębczyńskiego, środków na ten cel należałoby szukać na szczeblu międzyrządowym. W piątek rektor UwB będzie o tym po raz kolejny rozmawiał w Warszawie z ministrem edukacji Mirosławem Sawickim. MEN nie widzi przeszkód w organizacji filii białostockiej uczeni w Wilnie, ale uważa, że ona sama powinna znaleźć pieniądze na ten cel.

MŁODZI LITWINI W BIAŁYMSTOKU

Teraz na UwB kształci się 94 studentów z Litwy, z czego aż 83 na ekonomii.

W minionych latach UwB, w ramach współpracy z jednym ze stowarzyszeń w Wilnie, kształcił w Wilnie 34 studentów na kierunku prawa. Do dziś jednak Litwa - z powodu błędów w tłumaczeniu na język litewski porozumienia w tej sprawie między ministerstwami edukacji - nie uznała dyplomów tych studentów. Absolwenci dochodzą teraz swoich praw w sądach - przyznał Gębczyński.

(PAP)

 

 
   Rozwój
   Rankingi
   Kursy
   Testy
   Matura
   Syllabusy
   Olimpiady
   Ściągi
   Zestawy
 
Czy naprawdę zasługujesz na miano studenta?
Tak, to moje marzenie
Dążę do tego
Czasami się nad tym zastanawiam
Nie wiem
Spoczko hiphop ziomal
KontaktOchrona prywatnościPartnerzy
O nasReklama
Copyright 2004 by studiuj.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone